Drone’lar yolcu taşımacılığında kullanılacak

Dubai Yol ve Ulaşım Kurumu başkanı Matt al-Tayer, Çin’de tasarımlanan drone’un, Birleşik Arap Emirlikleri şehri olan Dubai’de test uçuşları gerçekleştirdiğini söyledi. Dubai Dünya Ülkeler Toplantısı’nda konuşma yapan Al-Tayer, drone’un yaklaşık 100 kiloya kadar yolcu taşıyabileceğini söyledi.

Kurum tarafından yüklenen bir videoda, bağımsız olarak kullanılan hava aracının tek kullanımlık batarya ile saatte 100 mil hızla ve 30 dakika boyunca uçuş yapabildiği görülüyor.

Bildirildiğine göre drone içerisinde kontrol mekanizması bulunmuyor. Bunun yerine uzaktan kumanda merkezinden kontrol ediliyor.

OKU ►  Splatoon 2'yi Mart ayında ilk kez deneyebileceksiniz

Yolcu drone’a biniyor ve gideceği yeri kodluyor. Sonrası bütünüyle otomatik olarak gerçekleşiyor.

Al-Tayer, Associated Press haber ajansına “Bu yalnızca bir model değil. Aslına bakarsanız bu araçla Dubai semalarında uçuş yaparak aracı test ettik” dedi.

Bununla birlikte uzmanlar, güvenliğin kilit önem taşıdığını zira yolcu drone’larının ne denli güvenilir oldukları hususunun net olmadığını belirtiyorlar.

İsrailli Urban Aeronautics adlı firmanın yolcu drone’unu askeri amaçlarla 2020 yılından itibaren kullanmaya başlayacağına dair açıklamasından sonra Dubai’den bu bildirimin gelmesi ilginç.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox