Elite: Dangerous NASA’nın keşfettiği Trappist-1 yıldız sistemini tahmin etmiş

Date:

Uzay konulu bilgisayar oyunu keşfi NASA’dan önce yapmış

Bu hafta gök bilimcileri dünyamızdan sadece 40 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Trappist-1 yıldız sistemini keşfettiklerini açıklamışlardı. Sistemde 7 tane gezegen bulunuyor ve bu gezegenlerden üç tanesi insan yaşamına uygun olabilir. Meğerse bu durum, açık evrene sahip uzay temalı bilgisayar oyunu Elite: Dangerous tarafından zaten keşfedilmiş. Ya da çok yaklaşılmış.

Elite: Dangerous’un ucu açık oyun motoru belli algoritmalardan faydalanarak oyunun evrenini oluşturuyor. Görünüşe göre bu algoritma nasıl olduysa Trappist 1 sistemine çok benzer bir yıldız sistemi oluşturmuş. Oyun bununla da kalmamış ve oluşturduğu sistemi neredeyse gerçekte bulunduğu yerle aynı yere kurmuş. Tabi bizim galaksimizden ele alındığı zaman.

Olayın keşfedilme hikayesi de ilginç. Oyunun yapımcıları Frontier Developments’daki geliştiriciler, yeni haberler ışığında Trappist-1 sistemini oyuna eklemek istemiş. Bunun için oyunda Trappist’in bulunduğu bölgeyi inceleyen geliştiriciler burada zaten yeni keşfedilen sisteme çok benzeyen bir sistem olduğunu bulmuşlar. Oyunun yönetmeni David Braben Elite’ın oyun motoru Stellar Forge’un bunu nasıl başardığını anlattı.

Buna göre Stellar Forge motoru kütle bilgilerinden oluşan bir formül ile dünyaları ve yıldız sistemlerini oluşturuyor. Yani rasgele bir şekilde yeni sistemler yaratmıyor. Bu da Elite: Dangerous’un belli bir mantığa göre yeni sistemi oluşturmasına işaret ediyor. Tabi bu durum tamamen de rastlantısal olabilir ama ateş yanmayan yerden de duman çıkmaz.

Zaten aynı bölgede çok benzer bir sistem bulunması Frontier Developments’in işlerini hayli kolaylaştırmış. Core Sys Sector XU-P A5-0 isimli sistemin adı Trappist-1 ile değiştirilecek. Yenilik oyuna gelecek olan 2.3 güncellemesiyle oyunculara sunulacak.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...