Elite: Dangerous NASA’nın keşfettiği Trappist-1 yıldız sistemini tahmin etmiş

Uzay konulu bilgisayar oyunu keşfi NASA’dan önce yapmış

Bu hafta gök bilimcileri dünyamızdan sadece 40 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Trappist-1 yıldız sistemini keşfettiklerini açıklamışlardı. Sistemde 7 tane gezegen bulunuyor ve bu gezegenlerden üç tanesi insan yaşamına uygun olabilir. Meğerse bu durum, açık evrene sahip uzay temalı bilgisayar oyunu Elite: Dangerous tarafından zaten keşfedilmiş. Ya da çok yaklaşılmış.

Elite: Dangerous’un ucu açık oyun motoru belli algoritmalardan faydalanarak oyunun evrenini oluşturuyor. Görünüşe göre bu algoritma nasıl olduysa Trappist 1 sistemine çok benzer bir yıldız sistemi oluşturmuş. Oyun bununla da kalmamış ve oluşturduğu sistemi neredeyse gerçekte bulunduğu yerle aynı yere kurmuş. Tabi bizim galaksimizden ele alındığı zaman.

Olayın keşfedilme hikayesi de ilginç. Oyunun yapımcıları Frontier Developments’daki geliştiriciler, yeni haberler ışığında Trappist-1 sistemini oyuna eklemek istemiş. Bunun için oyunda Trappist’in bulunduğu bölgeyi inceleyen geliştiriciler burada zaten yeni keşfedilen sisteme çok benzeyen bir sistem olduğunu bulmuşlar. Oyunun yönetmeni David Braben Elite’ın oyun motoru Stellar Forge’un bunu nasıl başardığını anlattı.

OKU ►  Küfür etmenin insan üzerindeki umulmadık etkileri
OKU ►  Blade Runner 2049 sanal gerçeklik oyunu çıkıyor

Buna göre Stellar Forge motoru kütle bilgilerinden oluşan bir formül ile dünyaları ve yıldız sistemlerini oluşturuyor. Yani rasgele bir şekilde yeni sistemler yaratmıyor. Bu da Elite: Dangerous’un belli bir mantığa göre yeni sistemi oluşturmasına işaret ediyor. Tabi bu durum tamamen de rastlantısal olabilir ama ateş yanmayan yerden de duman çıkmaz.

Zaten aynı bölgede çok benzer bir sistem bulunması Frontier Developments’in işlerini hayli kolaylaştırmış. Core Sys Sector XU-P A5-0 isimli sistemin adı Trappist-1 ile değiştirilecek. Yenilik oyuna gelecek olan 2.3 güncellemesiyle oyunculara sunulacak.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox