Play Store’da ücret iadesi işlemlerinde değişiklik yapıldı

Date:

İadeler uygulama yapımcıları tarafından karşılanacak

Google Play ’den uygulama satın almanın cazip yönlerinden biri ücret iadesinin kolay olması. Ücretli bir uygulama indirdikten hemen sonra hoşlanmadığınıza karar verirseniz 2 saat içerisinde ücret iadesi alabiliyorsunuz. Eğer karar vermek için daha uzun bir süreye ihtiyacınız olursa 48 saat içerisinde ücret iadesi talebinde bulunabileceğiniz kolay erişim penceresi bulunuyor. Fakat herkes o pencerenin dışında iade alabileceğini de bilmiyor.

Birkaç yıl önce Google sessizce, pencere haricinde ücret iadesi talebinde bulunmaya imkan veren otomatik ücret iadesi işlemini uygulamaya yerleştirmişti. Bunu yapmak için kullanıcının ihtiyacı olan tek şey e-posta ile talepte bulunmak. Bir çok durumda Google talebi kabul ederek uygulamanın ücretini iade ediyor. Bunu ilk 48 saat sonrasında yaparsanız Google ürün yapımcılarının eski satışlarından kayıp yaşamalarına engel olmak için iade miktarının iadesini yapmıyordu.

[irp posts=”8945″ name=”New York havaalanı servisinde güvenlik skandalı”]

Bu politika artık değişiyor. Google bu hafta faaliyette olan Google Play geliştirimcilerine bir e-posta göndererek Google Play ücret iadesi politikası değişikliğiyle ilgili bildirimde bulundu. Bildirimde özet olarak Google’ın 48 saat sonrasındaki iade bedellerini absorbe etmeyeceği belirtildi. Bunun yerine iade, geliştirimcinin toplam ödemesinden düşülecek.

Yani, uygulama geliştirimcileri ürünlerin ne zaman satıldığına bakılmaksızın bütün iadelerden sorumlu olacaklar. Bu uygulama akla uygun gelmekle birlikte cevaplanması gereken bir soru daha var : otomatik iade işlemi devam edecek mi? Konuyla ilgili olarak Google’la yapılan görüşmelerin neticesinde otomatik işlemin devam edeceği, fakat birkaç değişiklik yapılacağı belirtildi.

Google aynı zamanda bu güncellemede ‘İptal Alımlar’ API’sinin geliştirimcilere açılacağı, böylece iade talebinde bulunan kullanıcıların kim olduklarının bilinmesine imkan tanınacağı ve aynı zamanda ihtiyaç duyulması halinde iade talebinde bulunan oyuncunun uygulama ya da oyundaki haklarının geri alınmasının sağlanacağı belirtildi.

Yapılan değişiklikler hemen etki göstermeyecektir ama gelecek aylarda etkisini göstermeye başlayacaktır.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...