‘Embark’ sürücüsüz TIR’lar yola çıkmaya hazır

Date:

Otonom otomobillere bir adım daha yaklaştık

Otonom (insansız) araç teknolojisinde ki gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Embark firmasının geliştirdiği sürücüsüz TIR’ların ilk tanıtımı yapıldı.

Embark TIR’ları ABD’nin Nevada eyaletinde test sürüşlerine başladı. Marka bununla ilgili bir de tanıtım videosu yayınladı. Videoda sürücüsüz şekilde Nevada’da bulunan çöl yollarında ilerleyen TIR’ın, yol çizgililerini problemsiz olarak takip ettiği görülüyor. TIR bununla da kalmıyor, karşı şeritten gelen araçları fark ederek şeridinin içinde onlara yol veriyor. Hatta önünde yavaş halde seyreden aracı bile solluyor.

Embark firmasının CEO’su Alex Rodrigues’in yaptığı açıklamaya göre bu TIR’lar ışık parlaması, karanlık ve sis gibi engelleri de fark edip bu tip ortamlarda da yol alabiliyor.

Embark firmasının geliştirdiği teknoloji, ilk etapta tamamen sürücüsüz araçlar sağlamaktan ziyade uzun yol sürücülerine destek olmayı planlıyor. Şehirlerarası/uluslararası, çoğunlukla boş ve düz olan yollarda kontrolü eline alacak teknoloji, şehir içi ve trafikli yollarda kontrolü sürücüsüne bırakacak. Bu şekilde kompleks senaryolarda ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçilecek.

Embark’ın geliştirici ekibi arasında SpaceX’den ve Audi’nin otonom araç takımından isimler bulunuyor. Ayrıca otonom araçları destekleyen Maven Ventures’da firmaya finansal destek verenler arasında.

[irp posts=”8116″ name=”Tesla araç sahibi, hayat kurtardı”]

Şimdilik Embark araçlarını yollarda ne zaman göreceğimize dair kesin bir bilgi olmamakla beraber firma mühendisleriyle birlikte Nevada testleri üzerine odaklanmış vaziyette.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...