‘Embark’ sürücüsüz TIR’lar yola çıkmaya hazır

Otonom otomobillere bir adım daha yaklaştık

Otonom (insansız) araç teknolojisinde ki gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Embark firmasının geliştirdiği sürücüsüz TIR’ların ilk tanıtımı yapıldı.

Embark TIR’ları ABD’nin Nevada eyaletinde test sürüşlerine başladı. Marka bununla ilgili bir de tanıtım videosu yayınladı. Videoda sürücüsüz şekilde Nevada’da bulunan çöl yollarında ilerleyen TIR’ın, yol çizgililerini problemsiz olarak takip ettiği görülüyor. TIR bununla da kalmıyor, karşı şeritten gelen araçları fark ederek şeridinin içinde onlara yol veriyor. Hatta önünde yavaş halde seyreden aracı bile solluyor.

Embark firmasının CEO’su Alex Rodrigues’in yaptığı açıklamaya göre bu TIR’lar ışık parlaması, karanlık ve sis gibi engelleri de fark edip bu tip ortamlarda da yol alabiliyor.

Embark firmasının geliştirdiği teknoloji, ilk etapta tamamen sürücüsüz araçlar sağlamaktan ziyade uzun yol sürücülerine destek olmayı planlıyor. Şehirlerarası/uluslararası, çoğunlukla boş ve düz olan yollarda kontrolü eline alacak teknoloji, şehir içi ve trafikli yollarda kontrolü sürücüsüne bırakacak. Bu şekilde kompleks senaryolarda ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçilecek.

Embark’ın geliştirici ekibi arasında SpaceX’den ve Audi’nin otonom araç takımından isimler bulunuyor. Ayrıca otonom araçları destekleyen Maven Ventures’da firmaya finansal destek verenler arasında.

OKU ►  Tesla araç sahibi, hayat kurtardı

Şimdilik Embark araçlarını yollarda ne zaman göreceğimize dair kesin bir bilgi olmamakla beraber firma mühendisleriyle birlikte Nevada testleri üzerine odaklanmış vaziyette.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox