Google ‘SHA-1’ internet kriptosunu kırmayı başardı

Date:

SHA-1 sertifikası tarihe karışıyor

Onlarca yıldır kullanılan SHA-1 kriptosu web sitelerini korumaya yarıyordu. Google’ın CWI Amsterdan’daki güvenlik geliştiricilerinin yaptığı yeni keşif kriptoyu rafa kaldırmaya yetecek.

Geliştiricilerin ilk defa oluşturabildikleri “çakışma” sayesinde sistemin ciddi fonksiyon hataları üretmesini sağladı. Bu sayede internet siteleri siber saldırılarına tam 100,000 kat daha müsait oluyor. Yeniş keşif kriptonun kullanımına son verecek darbe olabilir.

SHA-1 sertifikasını kırmak güvenlik uzmanlarının uzun süredir üzerine uğraştıkları bir şeydi. Bunu ilk başaran ise Google oldu. Güvenlik uzmanları çakışmanın “en büyük bilgisayarlı hesaplama” olduğunu ifade etti.

Yeni keşif ciddi bir tehdit oluşturmaktan çok uzak. Zira Google Chrome, Microsoft Edge ve Firefox gibi büyük internet tarayıcıları SHA-1’i kullanmaktan uzun süre önce vaz geçmişti. Bu sistemi kullanan çok az tarayıcı bulunuyor. Geliştirici takım uyguladıkları saldırıyı 90 gün boyunca yayınlamayacaklarını ifade etti. Buna sebep olarak bu sistemi kullanan tarayıcılara önlem almaları için zaman vermek olduğu belirtildi.

Her ne kadar Google SHA-1 sertifikası kullanan sitelerin kırılabileceğini kanıtlamış olsa da bunu gerçekten başarmak için ciddi bir bilgisayar gücüne ihtiyaç duyuluyor. Google’ın açıklamasına göre normal bir sertifikayı kırmak için 12 milyon GPU’nun bir yıl boyunca çalışması gerekiyorken yeni keşifle SHA-1’i kırmak için sadece 110 GPU yeterli olacak. Buna rağmen böyle bir güce ulaşmak için bir süperbilgisayara ve hatırı sayılır vakte ihtiyaç var.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...