Eski bir iPhone’u farklı amaçlar için kullanılır hale getirmenin 6 yolu

Date:

iPhone artık 10 yaşlarında. Bu süreçte iPhone telefonunuzu üst bir ya da bir kaç modele yükseltmiş olma ihtimaliniz yüksek. Tabii ne zaman model değiştirseniz, eski iPhone telefonunuzla ve bir soruyla baş başa kalıyorsunuz: Bununla ne yapabilirim?

Verilecek en genel cevap, ‘Sat gitsin’ olacaktır. Aslına bakarsanız daha üst bir modelin masrafını karşılamaya yardımcı olacak iyi bir fikir.

Fakat  tek seçenek olmamakla birlikte, kaçınılmaz bir şekilde en iyi seçenek de değil. Bunun yerine eski iPhone’unuzu farklı amaçlarla kullanmak üzere dönüştürmeyi düşünebilirsiniz. Göstereceği bazı maharetlerden ötürü şaşkınlığa uğrayacaksınız.

Telefonunuzu yedekleme telefonu olarak saklayın

Şu acı bir gerçek ki hergün telefonlar kaybolabiliyor, çalınabiliyor ya da kırılabiliyorlar. Sizi bilmiyorum ama ben telefonuma bir şey olursa feci bunalırım.

Bununla birlikte eski nesil iPhone’umu bir şekilde geri alabildiğim zaman sıkıntım azalabiliyor zira artık ajandama, iMesajlarıma, adres defterime ve benzeri şeylerle birlikte Facebook, Spotify gibi günlük olarak kullandığım uygulamalara ulaşabiliyorum. Yedeklerinizi kurtarmanın daha pratik bir yolu maalesef yok.

Telefonunuz kaybolmadı ya da çalınmadı da, bozulduysa, ve hala elinizdeyse SIM kartını çıkarıp eski telefonunuza takarak tamirat işleri bitene kadar verilerinizi geri yükleyebilirsiniz.

Tabii ki eski telefonunuzu sadece zorda kalacağınız bir durumda kullanmak üzere çekmecenin gözüne atmanız gerekmiyor. Aynı zamanda daha ucuz, ikincil bir ürün olarak da kullanabilirsiniz. Örneğin uygun ucuz bir tarifeden SIM kartı alıp kullanabilirsiniz.

Telefonunuzu çoklu-kamera video çekiminde kullanın

Bir düğün kaydı, bir çocuğun futbol oyununun kaydı, bir müzik, video ya da bir film festivalinde kazanacağına kesin gözüyle baktığınız kişisel yapımınız olan filmin çekimi, ya da başka ne olursa olsun hiçbir şey çoklu kameralara üstün gelemez. Çekimlerinizi tab etme zamanı geldiğinde çok daha ilgi çekici bir kayıt oluşturmak için çekimi farklı açılardan ve pozisyonlardan oluşacak şekilde karma hale getirebilirsiniz.

Söylemeye gerek yok;  eski iPhone’unuz mükemmel bir ikincil kamera olabilir (iPhone 4S evsafındaki modeller 1.920×1.080 pixel çözünürlükte bir videoyu saniyede 30 kare ile çekebilir). Yeni kayıt için hafızanızı boşaltabildiğiniz kadar boşaltın ve sonra işe koyulun.

Hatta daha da iyisi 4 dolara çoklu kamera video çıkışı yapmaya yarayan birden fazla iPhone/iPad kamerasını (altı adete kadar) birbirine bağlayan bir iOS uygulaması olan  Collabracam’i satın alın. Bu şey oldukça hayranlık verici. Aslına bakarsanız şuna eminim ki Collabracam kullanmaya başladığınızda elinizdeki kombinasyona dahil etmek için daha fazla eski model iPhone avına çıkacaksınız.

Bebek gözetleyici (baby-monitor) olarak kullanabilirsiniz

Hazır videodan bahsetmişken; başka bir işe yaramayan bir iPhone, ‘baby-monitor’ cihazının yaptığı işi yerine getirebilir. Aslına bakarsanız oldukça pahalıya mal olan özel amaçlı ürünlerle baş edebilecek, hatta onlardan daha iyi olacak şekilde yapabilirler bu işi.

Yapmanız gereken tek şey özellikle bu amaç için tasarımlanmış bir uygulama olan ‘Cloud Baby Monitor’ uygulamasını satın almak. Uygulama, ses ve video görüntüleme özelliklerine ek olarak (her iki durum için de alarm seçeneği de mevcut), bebeğin tekrar uyumasına yardımcı olmak için ninniler çalabilir (hatta kendi çalma listenizi bile).  Parlaklık kontrolünün olduğu bir adet gece ışığı seçeneği ile bir çift yollu ses ve daha fazla özellik de mevcut.

iPhone’unuzun WiFi bağlantısı varsa ses ve video kayıtlarına herhangi bir yerden ulaşabilirsiniz. 4 dolarlık bir yatırım için oldukça iyi bir kazanç!

Eski iPhone’unuzu GoPro’ya dönüştürün

Son bir video seçeneği daha: eski iPhone telefonunuzu GoPro’ya dönüştürebilirsiniz. Telefonunuzda sağlam bir kamera var, dolayısı ile ihtiyacınız olan tek şey bu kamerayı action-video görevini görmek üzere montelemek. Örneğin ‘Velocity Clip’ 40 ila 50 dolar aralıkta bir fiyata iPhone’unuzu telefonunuza, gövdenize ya da kafanıza monte etme teklifi sunuyor. iPhone’un kafanıza takılmasını biraz kullanışsız bulabilirsiniz fakat yine de yeni bir GoPro almaktan daha ucuza mal olacaktır.

Her ne çeşit montajlama seçeneğine karar verirseniz verin, kamerayı kapatmak için ucuz bir Bluetooh kapatıcıyı bulabileceğiniz yer olan eBay’a başvurun (2-3 dolar gibi düşük fiyatlara elde edebilirsiniz). Bu yolla montelenmiş iPhone’unuzu kurcalamak zorunda kalmadan video kaydını başlatıp durdurabilirsiniz.

Fakir adam ‘Amazon Echo’ su yapabilirsiniz

Eğer Amazon Echo kullandıysanız ‘Alexa, git Spotify’da Steely Dan oyna biraz’ gibi şeyler söyleyebilmenin zevkini biliyor olmalısınız.

Bir çokları iPhone’larda Siri’ye benzer bir ‘Alexa’ olduğunu unutur. Eski iPhone’unuzu bir çeşit ‘Echo’ya dönüştürebilirsiniz; yapmanız gereken şey sadece telefonu duyum mesafesinde bir yerde prize takılı olarak bırakın ve bir komut vermek için ‘Hey, Siri’ diye seslenin. (Hatırlatıcıya ihtiyacınız varsa güncel Siri komutlarının tam listesini buradan bulabilirsiniz).

Echo deneyimine daha da yakınlaşmak için telefonu Bluetooth speaker’a bağlı tutun. Eğer bir Apple Music kullanıcısıysanız Siri şarkı, çalma listesi ve benzeri şeyleri çalmak için hizmet edebilir (Apple Podcasts uygulamanız varsa, podcastler için de geçerli). Maalesef ki Siri, Spotify gibi üçüncü taraf uygulamaları açabiliyorken henüz bu uygulamaların müzik çalma ya da video oynatmalarını sağlamayı desteklemiyor. Pandora haricinde. ‘Hey, Siri, Pandora’yı aç’ dediğinizde uygulama, Pandora’yı son olarak hangi istasyonda bıraktıysanız onu çalmaya başlar.

Yatakta başucunuzda bulundurabilirsiniz

Eski bir iPhone, lambadan sonra komidininizin üzerinde yer edinecek en iyi şeylerden biri olabilir. Sayılamayacak kadar çok maksatlar için kullanılabilir:

Başucu Saati (Kaybolan Başucu Saati) ilgi çekici bir seçenek. Seçeceğiniz belirli bir aralık için ekran görünmez hale gelir, fakat siz ekrana dokunduğunuzda ya da elinizi ekran önünde salladığınızda tekrar görünür hale gelir.
Alarm Clock (iOS 10’un yeni alarm özelliğine göz atın. Fakat SpeakToSnooze gibi bir takım kullanışlı ses kontrolü seçeneklerini barındıran üçüncü taraf uygulamalarını da gözden kaçırmayın).
Clock Radio (Hem alarm ve hem de uyku süre sayacı bulunduran TuneIn Radio iyi bir seçim).
e-reader (iBook, Kindle, Nook, Overdrive, … kendinizi tek bir uygulama ile sınırlandırmak zorunda değilsiniz).
Meditasyon çalar (Benim gibi ‘Buddhify’ a düşkün milyonlarca insan var).
Roku kumandası (son güncellemeye buradan göz atın).

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...