Facebook’tan gözetleme girişimlerine karşı atak

Ortak kamuoyu bilinci meyve veriyor

Twitter’ın gözetleme araçlarına karşı mücadelesinde artık önemli bir müttefiki var : en büyük rakibi. Facebook kullanım koşulları politikasını, geliştiricilerin, Facebook’un kullanıcılarını hedefleyen takip araçları yapmak için kendi verilerini (Instagram’ da dahil olmak üzere) kullanmalarını azami seviyede yasaklayacak biçimde güncelledi.

Sosyal ağ, geçtiğimiz aylar içerisinde kullanım koşullarını ihlal eden iz sürme maksadına yönelik platformların kapatıldıklarını, bununla birlikte getirilen yeni yaklaşımın teorik olarak firmanın görüşleriyle ilgili belirsizlikleri de ortadan kaldıracağını söylüyor.

Bu hamle, ACLU, Color of Change ve diğer örgütlerin, güvenlik güçlerinin sosyal ağ verilerini kullanarak protestocuları kolayca takip etmelerini önlemek için Facebook ve Twitter’ın yeterli çaba sarf etmediklerine yönelik yaptıkları çağrıdan sonra geldi. Gruplar, sosyal izleme araçlarının özgür konuşma üzerinde oldukça rahatsız edici etkisi olduğunu savunuyorlar.

OKU ►  Facebook, Canlı yayınları yapay zeka ile takip edecek

Polisin her hareketinizi takip etmeye başlayacağını bildiğiniz durumlarda serbestçe konuşma ihtimaliniz daha düşüktür. Aynı zamanda yasaları çiğneyen bir çok protestocuyla aynı gönderileri paylaştığınız için yasadışı davranışa iştirak suçlamasına maruz kalma endişesi de söz konusu.

Facebook’un attığı bu adım, gözetlenme sorunuyla ilgili hesap defterini bütünüyle kapatmıyor. ACLU, Facebook’un politikasını sadece bir ‘ilk adım’ olarak değerlendiriyor. Örgüt, Facebook’un bu politikasını hem otomatik ve hem de insanların kontrol ettikleri araçlar üzerinde uygulamaya koymasını ve kuralları ihlal ettiği belirlenen geliştiricilerin hemen kapının önüne konulmasını istiyor.

Facebook doğal olarak bu beklentilerin zaten uygulamada olduğunu düşünüyor, fakat bunun ispatı, gelecekte bir geliştiricinin Facebook’un verilerini suistimal ettiği firma tarafından bildirilecek olursa, olacak.

Acaba bu istismarcıları ilk kim bulacak (Facebook’ mu, Twitter’ mı) ve hızlı bir cezalandırma ile karşılaşacaklar mı?

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox