Facebook’tan intihar girişimlerini engelleme hamlesi

Date:

Etkin müdahale sağlanabilir

Facebook CEO’su Mark Zuckenberg son manfestosunda insanları kendilerine zarar vermekten koruma noktasında Facebook’un eşsiz konumun ile ilgili olarak bir yazı kaleme almıştı. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yeryüzünde her 40 saniyede bir intihar girişimi gerçekleşiyor. 15-29 yaş aralığında gerçekleşen intihar vakalarının ikincil ölüm sebebi olduğu belirtiliyor. Facebook bugün itibariyle Facebook Live ve Messenger üzerinden intiharsal eğilim içerisinde olanlar için destek ve intihar girişiminde bulunması muhtemel olanların arkadaşları/tanıdıkları için kaynaklar sağlamaya dönük yeni araçlarını tanıtıyor. Bu araçlar, arkadaşlarının ya da ailesinin mesajlarında endişe verici duruma denk gelen ve yardımcı olmak isteyenler için Facebook’un sunduğu araçlara ek olacak.

Farz edelim ki Facebook üzerinde arkadaşınızı canlı olarak izliyorsunuz ve arkadaşınız sizi endişelendirecek şeyler söylüyor.  Artık o kişiye ulaşabilecek ve video ile ilgili Facebook’a bildirimde bulunabileceksiniz. Böylece Facebook Live üzerinden canlı yayın yapan kişiye bir dizi kaynak gönderebilecek. Bu kaynaklar arasında arkadaşınıza ulaşma, yardım hattı ile iletişim kurma ya da zor zamanlarda çalışma ile ilgili tavsiyeler yer alıyor.

[irp posts=”8279″ name=”Facebook’un yeni hedefi ‘Dünya barışını sağlamak’”]

Facebook Araştırmacısı Jennifer Guadagno “Bazıları canlı yayını kesmemiz gerektiğini söyleyebilirler fakat bugüne kadarki tecrübelerimizden yayını çok erken kesmenin o kişinin yardım alması için fırsatı yok edebileceğini öğrendik” dedi.

Facebook bu uygulamayı tek başına meydana getirmedi. Crisis Text Line, The National  Disorder Association ve National Suicide Prevention Lifeline gibi organizasyonlarla iş birliği yaptı. Bu işbirlikleri ile sorunu olan kişi, ruh sağlığı hizmet sağlayıcılarıyla  Facebook Messenger üzerinden doğrudan  temas kurabilecek.

Facebook Ürün Müdürü Vanessa Callison-Burch “Farklı kişilerden edindiğimiz tecrübe gösteriyor ki destek sağlama girişimleri esnasında meydana gelebilecek herhangi bir zorluk,  o kişinin vaz geçmesine sebep olabiliyor” dedi. “Ümid ederiz ki destek bağlantısı sağlamaya yönelik ek alternatifler sunan bu uygulama, bu zorlukların azaltılmasına yardımcı olacaktır.”

Facebook aynı zamanda intihar eğilimi içerisinde olanların gönderdikleri mesajların tanımlanmasında kullanılmak üzere kişinin daha önce göndermiş olduğu mesajlara dayalı olarak çalışacak yapay zeka ve model tanıma yöntemlerinden de istifade edecek. Model Tanıma aracı bir mesaja işaret ederse, Facebook toplum operasyonları ekibi mesajı gözden geçirecek ve gerekli görülürse kaynak sağlayacak.

Facebook, yakın zamanda bu tip Yapay Zeka ve Model Tanıma yöntemlerinin Facebook Live ve Messenger’a getirilebileceğini fakat bu konuda bir şeyler söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...