Avrupa Komisyonunun 'Birleştirme Düzenleme Yasası'

Yanıltıcı bilgilendirme

Aylar süren kafa yorma faslından sonra Avrupa Komisyonu Facebook’un 2014 yılında WhatsApp’ın satın alımını takip eden süreçte veri kullanımı kapasitesi ile ilgili olarak kasti olarak yetkilileri yanılttığına hükmetti. Ve bunun sonucu olarak sosyal ağ 110 milyon Euro para cezası ile cezalandırıldı. Bu itibarla Facebook , Avrupa Komisyonunun ‘Birleştirme Düzenleme Yasası’ 2004 yılında çıktığı tarihten bu yana ceza alan ilk firma olmuş oldu.

2016 Aralık ayında açılan dava Facebook’un kullanıcıların Facebook ve WhatsApp hesapları arasında veri paylaşımını güvenilir şekilde otomatikleştiremeyeceğine dair beyanatta bulunmasına odaklıydı. Fakat 2016 Ağustos’unda Facebook kullanım koşullarında yapmış olduğu bir güncelleme ile WhatsApp kullanıcılarının telefon numaraları ile Facebook profillerini birleştirilebileceğine dair bildirimde bulundu. 3 ay sonra da Komisyon ‘İtirazlar Bildirgesi’ hazırladı.

Bugün yapılan bildiriye göre Facebook iki konuda kandırmakla suçlanıyor. Birincisi Komisyon’dan konuyu araştırmasını talep ettikten hemen sonra belgeleri sunduğu zaman. İkincisi ise Aralık ayında hazırlanan ‘İtirazlar Bildirgesi’ ne cevaben gelmişti.

Komisyon üyesi Margrethe Vestager “Bugün verilen karar firmaların Avrupa Birliği birleştirme kurallarına tüm yönleriyle uyum sağlamaları gerektiğine dair açık bir sinyal gönderiyor. Ve tabi aynı zamanda doğru bilgi sağlamaları gerektiğine. Bu maksatla komisyonun Facebook’a verdiği ceza orantılı ve caydırıcı bir cezadır. Komisyon, firma birleşmelerinin rekabet üzerindeki etkileri hakkında karar alabilmek için kesin gerçekleri tam olarak bilmek zorundadır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here