YouTube VR

Toplu izleme ve sohbet

Google dün düzenlenen I/O programında YouTube VR ile ilgili daha fazla detay verdi. 360 derece video gösterimi yapacak olan YouTube VR, Daydream sanal gerçeklik uzantısının bir parçası. Normal YouTube sitesindeki yorumlar bölümü yerine VR versiyonda sınırlı sayıda grupların birlikte videolar izledikleri ‘Toplu İzleme’ etkinliği olacak. Dahası, insanlar paylaşımlı odalarda kişiselleştirilebilir simge-resimler (avatar) şeklinde görünecek ve kendi sesleriyle gerçek zamanlı olarak sohbet edebilecekler.

Google’ın Erin Teague’i, kullanıcıların ‘toplu izleme’ oturumları düzenlemelerine ve hatta yapımcılarla iletişim kurmalarına imkan verecek yeni değişiklikler YouTube VR’ı eskiye oranla çok daha topluluk odaklı hale getirecek diyor. Bununla birlikte ekrandan başlamak yerine etkinliği daha sanal kılmak adına herkes 360 derece videoların ortasına dalacak.
‘Toplu izleme’ ve sesli sohbet özellikleri sayesinde aynı zamanda arkadaşlarınızla videolar üzerinde tartışabilecek, sohbetler yapabileceksiniz. Diğer bir deyişle bu deneyim, her şeyin aynı anda gerçekleştiği, içine bir miktar Twitter atılmış Hangouts ve VR karması olacak. Teague aynı zamanda arkadaşlarınızın seyrettikleri videoları arayıp bulmanın da kolay olacağı sözünü veriyor.

OKU ►  Facebook kişisel ihtiyaçlara yönelik bağış uygulamasını başlatıyor

Tabii bu özellik, Samsung Gear VR kullanıcılarının avatar karakterleriyle etkileşimde bulundukları ‘Oculus Odaları’ndan farklı değil. Fakat Google ve YouTube’un sahip olduğu potansiyeli göz önünde bulundurursak, Oculus’ün oldukça kısıtlı sayılarıyla bugüne değin gösterdiği başarıdan çok daha fazlasını gösterme şansı olduğunu varsayabiliriz. Google, YouTube VR’ın ve ana YouTube kanalına gelecek benzer güncellemelerin bu yıl içerisinde ilerleyen zamanlarda gerçekleşeceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here