Facebook’tan TV kanallarını tahtından edecek uygulama

Date:

Facebook video paylaşım sektörüne adım atarak televizyon ve Netflix’e rekabet edecek

Wall Street Journal’ın haberine göre Facebook, konsol üstü TV kutuları için yeni bir uygulama üzerinde çalışmaya başladı. Apple TV’nin de destekleyeceği uygulama ile Facebook, Netflix ve Amazon gibi servislere de rakip olacak.

Facebook kendi platformu üzerinde video paylaşımı yapan bir site. Facebook bu güçlü video ağını ileriye taşımak niyetinde olduğunu yeni uygulamasıyla gösteriyor gibi duruyor. Yeni uygulama sadece video paylaşımı üzerine olacak. Facebook bu sayede normalde TV kanallarına giden reklam gelirlerinden kendine de pay sağlamayı hedefliyor.

Yapılan habere göre Facebook aynı zamanda kaliteli orijinal içerikleri de tek taraflı lisanslama niyetinde. Bu Amazon ve Türkiye’de hizmet vermeye başlayan Netflix’in uyguladığı sisteme benziyor. Buna göre Facebook’un lisansını aldığı dizi ve filmler sadece kendi servisleri üzerinden izlenebilecek. Facebook bu sayede büyük bir kullanıcı kitlesini kendi servislerine çekmeyi planlıyor. Bu aynı zamanda bu tip orijinal içeriklerin daha çok reklam geliri getirmesi anlamına da geliyor.

Eğer Facebook, TV uygulamasını başarılı bir şekilde kitlelere ulaştırmayı başarabilirse internet üzerinden canlı yayın alanına da girmesini hiç bir şey engelleyemeyecek. Sosyal medya firmalarının kendi aralarında rekabet ettiği canlı TV alanında Twitter şu anda bir adım önde gibi duruyor. Zira Twitter medya kuruluşları ve spor ligleriyle anlaşmalı ve bu servislerin canlı yayınlarını Apple TV üzerindeki uygulamalarından yapmaya başladı bile. Eğer Facebook başlangıçta hedeflediği lisanslı programlarında başarılı olursa canlı yayınlara da adım atacağı kesin gibi gözüküyor.

Eğer hedeflerinde başarılı olmayı başarırsa Facebook şuanda olduğundan da büyük bir medya firması haline gelebilir. Youtube gibi kendi içeriğini üreterek klasik medyaya ciddi manada rakip olan bir firmada varken Facebook’un da oyuna dahil olması TV kanalları için kötü anlama gelebilir. Belkide bu tip servisler bir gün alıştığımız televizyonun yerine geçebilir.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...