Facebook’tan TV kanallarını tahtından edecek uygulama

Facebook video paylaşım sektörüne adım atarak televizyon ve Netflix’e rekabet edecek

Wall Street Journal’ın haberine göre Facebook, konsol üstü TV kutuları için yeni bir uygulama üzerinde çalışmaya başladı. Apple TV’nin de destekleyeceği uygulama ile Facebook, Netflix ve Amazon gibi servislere de rakip olacak.

Facebook kendi platformu üzerinde video paylaşımı yapan bir site. Facebook bu güçlü video ağını ileriye taşımak niyetinde olduğunu yeni uygulamasıyla gösteriyor gibi duruyor. Yeni uygulama sadece video paylaşımı üzerine olacak. Facebook bu sayede normalde TV kanallarına giden reklam gelirlerinden kendine de pay sağlamayı hedefliyor.

Yapılan habere göre Facebook aynı zamanda kaliteli orijinal içerikleri de tek taraflı lisanslama niyetinde. Bu Amazon ve Türkiye’de hizmet vermeye başlayan Netflix’in uyguladığı sisteme benziyor. Buna göre Facebook’un lisansını aldığı dizi ve filmler sadece kendi servisleri üzerinden izlenebilecek. Facebook bu sayede büyük bir kullanıcı kitlesini kendi servislerine çekmeyi planlıyor. Bu aynı zamanda bu tip orijinal içeriklerin daha çok reklam geliri getirmesi anlamına da geliyor.

OKU ►  Tasarımı yenilenen Skype, Snapchat gömleği giydi
OKU ►  iOS'de 20 saniyede çocuklarınızı güvende tutun

Eğer Facebook, TV uygulamasını başarılı bir şekilde kitlelere ulaştırmayı başarabilirse internet üzerinden canlı yayın alanına da girmesini hiç bir şey engelleyemeyecek. Sosyal medya firmalarının kendi aralarında rekabet ettiği canlı TV alanında Twitter şu anda bir adım önde gibi duruyor. Zira Twitter medya kuruluşları ve spor ligleriyle anlaşmalı ve bu servislerin canlı yayınlarını Apple TV üzerindeki uygulamalarından yapmaya başladı bile. Eğer Facebook başlangıçta hedeflediği lisanslı programlarında başarılı olursa canlı yayınlara da adım atacağı kesin gibi gözüküyor.

Eğer hedeflerinde başarılı olmayı başarırsa Facebook şuanda olduğundan da büyük bir medya firması haline gelebilir. Youtube gibi kendi içeriğini üreterek klasik medyaya ciddi manada rakip olan bir firmada varken Facebook’un da oyuna dahil olması TV kanalları için kötü anlama gelebilir. Belkide bu tip servisler bir gün alıştığımız televizyonun yerine geçebilir.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox