Hassas Güdümlü Kit Tübitak Sagem

Tübitak SageHassas Güdümlü Kit Uçaktan atılan bombalara güdüm yeteneği kazandıran HGK’lar TÜBİTAK mühendislerinin 5 yıllık titiz çalışması sonucu geliştirildi.

Hassas Güdümlü Kit Tübitak Sagem, Ar-Ge’si tamamlanan HGK’lar güdümsüz bombaların üzerine giydirilecek şekilde tasarlandı. Akıllı hale getirilen bombalar, koordinatları belirlenen hedefi uydu ve özel algılayıcıları yardımıyla 6 metre gibi düşük bir sapma değeri ile yok ediyor. Böylece ortadan kaldırılması istenen hedef dışındaki yerlere zarar verilmeden harekat yapılabiliyor.

Savaş uçakları normal bombaları 5-6 kilometre uzaklıktan atarken, HGK’larda bu uzaklık 25 kilometreye çıkıyor. Üzerindeki ilave kanatçıkları ve özel yüzeyi ile akıllı bombalar havada süzülerek yol alıyor. Uçak tehlikeli bölgeye girmeden görevini güvenli bir şekilde tamamlıyor.

Fiziksel Özellikler (HGK-1 ve MK-84)

Operasyonel Özellikler

  • Boy: 3900mm
  • Çap:450mm
  • Ağırlık: 950kg

 

  • 40.000 ft irtifa için 15 NM ve 25.000 ft irtifa için 8 NM menzil
  • 6 m vuruş hassasiyeti
  • 20o-70 o  arasında ayarlanabilir vuruş açısı
  • ANS ve KKS/ANS ile güdüm tiplerinde yüksek hassasiyet
  • Yüksek tahrip etkisi

 

OKU ►  Roketsan İtalyan Teseo Füzesi İçin Roket Motoru İmal Ediyor

hgk

Hassas Güdümlü Kit Tübitak Sagem

40000 ft irtifada 25 km menzile ulaşan HGK, 2000 lb Mk-84 genel maksat bombalarını akıllı bombalara dönüştürmekte, böylece mevcut bombalar, her tür hava koşulunda, uzak bir mesafeden atıldığında bile, 6.3 m sapma değerinde yüksek hassasiyetli vuruş yeteneği kazanmaktadır. Bu da uçakların tehlikeli bölgeye yaklaşmadan, güvenli bir şekilde görevlerini tamamlamalarını sağlamaktadır.

OKU ►  Kore ordusu savaş jetlerini satmak için oyun videosu kullandı

TÜBİTAK SAGE’nin geliştirdiği HGK, 7-10 Mayıs’da İstanbul Beylikdüzü’nde düzenlenecek olan İDEF 11. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda da tanıtılacak

 

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox