Sanal Gerçeklik ortamında klavye olmadan yazabileceğiz

Date:

Facebook’tan Sanal Gerçeklik Eldiveni

Sanal gerçeklik çevre  birimlerini kontrol etmek için özel kumandalara ihtiyaç duyarız fakat Facebook VR ortamda daha fazla özgürlük sağlayacak farklı bir çeşit aksesuar üzerinde çalışıyor. Mark Zuckerberg bir mesajında, Oculus eldivenler herhangi fiziksel bir kumandaya ihtiyaç bırakmadan VR ve AR (arttırılmış gerçeklik) ortamlarla etkileşimde bulunmamıza imkan tanıyacak dedi. Eldivenlerin aynı zamanda şu an için mümkün olmayan VR ortamda yazma işlemini de mümkün kılacağı belirtildi.

Facebook CEO’su Zuckerberg “Sanal ve arttırılmış gerçekliğe el atmanızı sağlamak için yeni yollar üzerinde çalışıyoruz” dedi.

“Bu eldivenleri giyerek çizim yapabilir, sanal bir klavyede yazabilir, ve hatta sitelerde örümcek adam gibi gezinebilirsiniz”  diyen Zuckerberg devamla, Facebook’un hedefinin gelecekte VR ve AR ortamların  her yerde zevkini çıkarmamızı sağlamak olduğunu söyledi.

“Maksat VR ve AR’ı hepimizin istediği şekle dönüştürmek : her yere taşınabilecek küçüklükte gözlükler, herhangi bir şeyi gerçekleştirmenizi sağlayacak yazılım, ve tıpkı fiziksel dünyada olduğu gibi sanal dünya ile etkileşimde bulunmamızı sağlayacak teknoloji.”

We're working on new ways to bring your hands in virtual and augmented reality. Wearing these gloves, you can draw, type on a virtual keyboard, and even shoot webs like Spider Man. That's what I'm doing here.

تم نشره بواسطة ‏‎Mark Zuckerberg‎‏ في 9 فبراير، 2017

Bu arada VR (virtual reality/sanal gerçeklik) ve AR (Augmented Reality /arttırılmış gerçeklik), sadece oyun ve eğlence merkezli olmayacak. Bu tip aksesuarların çıkışıyla, şahısların ve iş adamlarının VR’ı, üretkenlik saikleriyle kullanmaları da sağlanmış olacak.

TechCrunch’a göre Facebook’taki mühendisler VR’da kodlama yapma işleminin uygulanabilirliğini test ediyorlar. Çünkü bu tip bir olanak onlara sonsuz sayıda ekran alanı sağlayacak. Bununla birlikte söz konusu VR özelliği, elinizin ve parmağınızın hareketlerini kusursuz olarak yakalayabilen bir teknoloji gerektiriyor.

Tabii ki bu gelişme oldukça heyecan verici görünüyor. Özellikle de VR’dan hoşlanıyorsanız. Şu da var ki siz VR ortama dalmışken, ellerinizi daha doğal bir yolla kullanmanızı sağlayacak metodlar üzerinde çalışan yegane firma Facebook değil.

Hatta Oculus, en çok satan mağazalarda çok da popüler değil. Bildirimlere göre Oculus, günlerdir  herhangi bir faaliyet olmadığı için 500 adet demo istasyonundan 200’ünü kapatacak.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...