Facebook’un yeni video uygulaması Samsung Smart TV’lerde

Date:

Facebook video konseptine ağırlık veriyor

Facebook’un yeni video uygulaması artık Samsung Smart TV’lerde kullanılabilecek. Bu gelişme Samsung’u, sosyal ağın en son uygulamasını barındıran ilk platform yapıyor.

Facebook, bu ayın başlarında Apple TV ve Amazon Fire TV gibi çevrimiçi TV’leri ve medya oynatıcıları hedef alan bir video uygulamasını yakında yayınlayacağını bildirmiş, bu platformların hiç biriyle ilgili herhangi bir uygulamaya geçme tarihi vermemişti.

Samsung’a göre Facebook ‘un TV için video uygulaması, markanın 2017 QLED TV serisini ve 2015, 2016, 2017 Smart TV modellerini içeren Samsung Smart TV’lerde kullanılabilecek. Firma aynı zamanda Samsung’un Facebook uygulamasını çıkış tarihinde destekleyen ilk TV üreticisi olduğunu da belirtti.

Uygulama kullanıcıların Facebook hesaplarına giriş yaptıktan sonra arkadaşları ya da takip ettikleri sayfalarca tarafından paylaşılan videoları ve aynı zamanda en çok izlenen videoları ve ilgi alanları dahilinde tavsiye olunan diğer videoları seyretmelerini mümkün kılıyor.

Samsung, uygulamayı kurup çalıştırdıktan sonra Facebook hesabından bir kez yetkilendirme yapmanın (hesaba giriş yapmanın) yeterli olacağını söylüyor.

[irp posts=”7968″ name=”Facebook Apple TV uygulamasının yakında geleceğini doğruladı”]

TV’lerin büyük ekranları için Facebook’un uygulamasının haberleri ilk olarak Facebook Partnerships başkanı Dan Rose tarafından, CODE Media konferansı esnasında detaylandırılmıştı. Bu girişim Facebook’un yapımcıların çalışmalarını yükleyip paylaşmak isteyecekleri ve aynı zamanda daha kolay keşfedilebilir olacakları bir video-paylaşım ortamı oluşturma yarışında rakibi YouTube ile daha iyi rekabet etme girişiminin bir parçası olduğunu gösteriyor.

Firma o zaman Zaman Tünelindeki videoların eğer cihazınızın sesi kapalı değilse artık ses açık olarak izleneceğini de söylemişti. Ve firma Snapchat ile daha iyi rekabet edebilmek için facebook’un dikey videoları kırpmayacağını da belirtmişti. Aynı zamanda resim içinde resim modu da tanıtılmıştı. Bu mod, sayfanın aşağısına doğru inerken videonun bulunduğu yerden çıkarak, sayfanın bir kenarında oynamaya devam etmesine olanak veriyor.

Facebook son zamanlarda videoların orta bölümlerinde reklam denemeleri yapacağını bildirmişti. Böylece yayıncılar, Facebook videolarından daha fazla para kazanabileceklerdi. YouTube ile kıyaslandığında bu alanda Facebook hala sorunlar yaşıyor.

Özetle bu değişiklikler video’yu, hala sıklıkla daha çok metin güncellemeleri, bağlantı paylaşımı ya da resim gönderimi  yapmak için kullanılan bir yer olan Facebook’un daha merkezi bir yerine oturtmak üzere yapılan tasarlamalardan ibaret.

[irp posts=”3086″ name=”Facebook’tan masaüstü bilgisayarlara sesli grup arama özelliği”]

Fakat, Facebook’un video üzerine odaklanışı, canlı yayın özelliğinin başlaması ve diğer gelişmiş video araçları sayesinde gittikçe genişliyor. Bu çalışmalara geçen yıl Facebook F8 konferansında tanıtılan, YouTube’un ‘İçerik Kimliği’nin bir versiyonu olan ‘Haklar Yöneticisi’ gibi, yapımcıların, içeriklerinin paylaşım şekli üzerinde daha fazla kontrol sağlamalarına imkan vermek de dahil.

Videoları TV’lerde izlemek için kullanılacak bu uygulama ile Facebook, kullanıcının dikkatini çekmenin bir başka yolunu kazanmış oluyor.  Reklam gelirlerini dile getirmeye gerek yok.

Firma video uygulamasının Apple TV ve Amazon Fire TV’lerde ne zaman çalışmaya başlayacağı ile ilgili henüz bir şey söylemedi fakat Samsung’un bu haberi baz alınacak olursa, fazla uzak olmasa gerek.

Facebook video uygulaması Samsung Smart Hub üzerinden tedarik edilebilir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...