Jolla, Sony Xperia telefonlara geliyor

Date:

Android alternatifi işletim sistemi

Eğer Jolla hayranı iseniz (Jolla kısmen Linux, kısmen Android ve biraz da Nokia’nın MeeGo projesine dayalı bir mobil platformdur), haberler iyi. Firma Sailfish işletim sisteminin resmi versiyonunu bir dizi Sony Xperia telefonları için yayımlayacağını duyurdu. Firmanın MWC’de bu sabah düzenlediği basın etkinliğinde gelen haberde, halihazırda bir çok markaya aktarılmakta olan bu dayanıklı mobil yazılımın, bir diğer büyük markayı da listeye kattığı duyuruldu.

Sailfish ile çalışacak ilk cihaz, daha doğrusu, MWC’de bu yazılımı çalıştırırken gösterimi yapılacak ilk telefon Xperia X oldu. Jolla daha uyumlu modeller geleceğini, fakat X’i sunum için tercih ettiklerini söyledi. Eğer resmi olmayan bir girişle çalışmak istiyorsanız tabii ki Sailfish teknik olarak halihazırda bir çok cihazda mevcut. Fakat Jolla bu sefer Sony ile ortak hareket ederek Open Device Platform’unun uyumluluğunu daha da iyileştirmeyi hedefliyor.

Her ne kadar Jolla Sailfish’i Barselona’da çalışmakta olan bir telefonda sunmakta olsa da hala çözülmesi gereken bazı sorunlar var gibi görünüyor. Bir temsilci ‘çift tıklama’ (cihazı uyandırmak için) gibi bazı özelliklerin henüz çalışmadığını, ve 64 bit cihazlar için olan desteğin, 32 bit modeller için olanlar kadar kapsamlı olmadığını söyledi.

Alternatif işletim sistemlerinin öncü telefon markalarının telefonlarına girdiğini görmek güzel. Sony XPeria X’in varsayılan Android haricinde bir platform üzerinde çalışıyor olması da telefonu kesinlikle bir nebze daha göz alıcı kılıyor. Telefonu birkaç dakikalığına kullanma imkanımız oldu ve gördük ki temel navigasyon sistemi sorunsuz olarak çalışıyordu.

Genellikle Jolla’ya girdiğinizde (kararlı ve istikrarlı bir topluluktan yararlanır) Jolla’nın hala kendini yapmakta olduğu işe adamış olduğunu görürsünüz.

Resmi versiyonunu isteyecek olursanız bir müddet beklemeniz gerekiyor. Jolla, yazılımın bahar sonlarına ya da yaz başlarına kadar hazır olmayacağını belirtti.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...