Faraday Future’ın elektirikli otomobil bandı sekteye mi uğradı?

Date:

Tesla’ya rakip olacak firma 7 modelin sadece 2’sini üretecek

Faraday Future firması 7 farklı model elektrikli arabasıyla Tesla’ya büyük rekabet oluşturma iddialarıyla CES’te piyasaya çıkmıştı. Ama bu iddiaların bir kısmı gerçek olmayacak gibi gözüküyor.

Reuter’ın haberine göre Faraday Future üretmeyi planladığı yedi farklı elektrikli araba modelinin çoğundan vaz geçti. Bunun yerine sadece iki farklı modeli üretecek. Habere göre aynı zamanda ABD’nin Nevada eyaletinde kurmayı planladığı fabrikanın boyutlarını da küçülttü. Fabrikanın boyutunun küçüldüğü North Las Vegas şehir planlaması tarafından da tasdik edildi. Buna göre fabrikanın planları orijinalinin sadece 3 te 1’i büyüklüğünde.

Reuter’ın haberinde Faraday Futere hala daha büyük bir fabrika kurmak niyetinde. Ama bunu daha sonra yapmayı planlıyor. Bununla birlikte ne zaman yapacağına dair henüz bir bilgi yok. Firma 2015 yılında yaptığı duyuruda ilk imalat bandını Nevada’da yapacağını ifade etmişti. Ve bu fabrikada yılda 150,000 araç üreteceğini vurgulamıştı. Bunun için ise 1 milyar dolarlık bir sermaye ayırdıklarının altını çizmişti.

Durum öyle gösteriyor ki üretim adetleri de hayli düşürülmüş. Faraday Futere 1 milyar sermaye sözlerinde duracaklarını ifade ederken üreteceği araba sayısını yılda 10,000’e düşürdü. Ve fabrikanın ancak 2019 yılında açılacağının belirtti.

İşin ilginç yanı ise haber sayesinde Faraday’in FF 91 model araçlarının dışında ne tür bir araba üreteceklerine dair de bilgi edinmiş olduk. Buna göre CES’te duyurulan, 300,000 dolarlık fiyatıyla lüks segmentte yer alan FF 91 modelinin yanı sıra “FF 81” isimli bir modellinde üzerinde çalışıyorlar. FF 81 çok daha ekonomik ve ulaşılabilir bir model olarak tasarlanıyor.

Her ne kadar Faraday Futere kendi içerisinde sekmeye uğrasada elektrikli araba sektöründe bir fark yaratmaya çalıştıklarını da kanıtlamayı hedefliyor. Tesla gibi bir endüstri deviyle mücadele edip edemeyeceğini zaman gösterecek.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...