Fidye yazılımlı Virüs belediyeyi kapattırdı

Hackerlar belediye sistemine yüklediği yazılımla fidye talep etti

Hackerlar her geçen gün hinliklerine bir yenisini ekiyor. Bunların biride son zamanla iyice yaygınlaşan fidye yazılımlar. Bu virüsler bulaştıkları sistemleri kilitleyerek belli bir para talep ediyor.

Bu problemin yeni mağduru ise ABD’nin Ohio eyaletindeki bir belediye binası oldu. Belediyenin dijital sistemine bulaşan fidye yazılım, şehrin bütün kamu ofisleriyle birlikte polis teşkilatının elektronik sisteminin kilitlenmesine sebep oldu. Olayın detayları saklanırken konuyla ilgili haberlerde bir belediye çalışanının virüslü bir yazılım indirmesinin sonucunda sunuculara fidye yazılım bulaştığı belirtildi.

OKU ►  Hack saldırıları bankalar için olası siber saldırı testlerini zorunlu kılıyor

Bölgedeki kamu ofislerinin açık olduğu belirtilirken, internet üzerinden işlemlerin şuanda yapılamadığını ifade edildi. Kesintinin hafta sonuna kadar devam edeceği de eklendi.

Bu virüsten etkilenen bir diğer alan ise acil servis hizmeti olan 911. Acil servis merkezleri şuanda bilgisayar kullanamıyor.

Bu tip siber saldırıların aslında çok kolay bir çözümü var. Büyük sistemlerde düzenli olarak yedekleme yaparak bu saldırılara karşı başarılı önlem alınabilir.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox