FBI, iOS’u kıracak yazılım geliştirmiş

Date:

Federal polis teşkilatı, Apple’dan bilgi almak için İsraillilerle çalışmış

Geçtiğimiz yıl FBI, Apple’dan San Bernardino’daki terör eylemine karışan Sted Farook’un iPhone 5c’sini kırmak için yardım istemişti. Apple bunu gizlilik politikalarını aykırı olduğu için reddetmişti.

İddialara göre işte bu sebeple FBI, Apple’ın işletim sistemi iOS’u kırmak için yazılım geliştirmiş. Daha doğrusu bunun için İsrailli güvenlik firması Cellebrite ile anlaşmış.

Cellebrite, geçen hafta yaptığı açıklamada bir hackerın sunucularını sızdığını açıklamıştı. İşte bu hacker FBI’la ilgili bilgilerin bir kısmını yayınladı.

Yayınlanan bilgilere göre Cellebrite UFED adında bir yazılım geliştirmiş. Bu cihaz sayesinde 5c gibi eski iPhone modelleri ve Android ile Blackberry’ler kırılabiliyor.

Motherboard’a isim vermeden açıklama yapan hacker, bu tip yazılımları geliştirmenin bile çok tehlikeli olduğunu ifade etti. Hacker yaptığı açıklamada, sebep olarak bu tip yazılımların kötü niyetli kişilerin eline geçmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Bunların içerisinde baskıcı yönetimlerinde bulunulduğunun altını çizdi.  Hacker, “Şunu kesinlikle belirtmemiz lazım ki bu tip araçlar her zaman gün yüzüne çıkacaktır. Tarih bunu kanıtlıyor” şeklinde konuştu.

Hacker’ın Pastebin’deki notu

Hacker bu yazılımı Cellebrite’ın kendi sunucularından aldığını ifade etti. Bu sayede şifrelenmiş dosyaları Pastebin’in veri tabanına ekleyebildiğini belirtti.

Motherboard tarafından yapılan açıklamada, yayınlanan bilgilerin kaynak kodu içermediği sadece paketleme dosyaları olduğu ifade dildi.

Apple’ın CEO’su Tim Cook konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamada, bu tip “backdoor” yazılımlar üretmenin halk güvenliği için büyük tehdit oluşturduğunu belirtmişti.

Yayınlanan yazılım güncel model cihazları kıramadığı vurgulandı. Ama şunun altını çizelim bu tip yazılımlar bir kere yapıldığı zaman uzun süre gizli kalmazlar.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...