‘Flappy Bird’ün yapımcısı yeni bir sinir bozucu oyunla dönüyor

Date:

Firmalar, bağımlılık yapıcı mobil oyunlar geliştirmek ve pazarlamak için milyonlar harcarken, bazen özgün bir yapım ansızın beliriverir ve halkın beklentisini yakalar. 2013 yılında bu oyun Flappy Bird ’tü. Oyun, sinir edici biçimde zor ve sonu olmayan koşucu-tarzında hazırlanmış bir oyundu ve Vietnam’lı yapımcısı Dong Nguyen’i sahne önüne itmişti.

Nguyen birkaç ay sonra Apple ve Google uygulama mağazalarından oyunu geri çekerek gidişatına bir son vermişti (bir ton para kazanmasına rağmen), çünkü oyun bağımlılık yapıcı bir ürün haline gelmişti ve bu da, o ve oyuncuları için sorunlara yol açıyordu.  Bu durum aynı zamanda Nguyen’in daha fazla oyun yapmak için odaklanmasına imkan verdi. ‘Swing Copters’ da dahil olmak üzere geride yedi ‘title game’ bırakan Nguyen, ‘Ninja Spinki Challenges’ isimli yeni bir oyunla geri döndü (Oyunun her bit’i tahmin edebileceğiniz kadar zor).

En az Flappy Bird kadar sinir bozucu

Diğer oyunlarında bulunan bilindik 8-bit’lik yapım stiline bağlı kalmak suretiyle yaptığı Ninja Spinki Challenges!!, bitirebilmek için iyi bir beceri kapasitesini ve hızlı tepkileri gerektiriyor ve altı adet mini oyunu kapsıyor. Bu oyunlardan bazıları, hızlı hareket eden düşmanlardan sakınmak (örneğin birinde sıçrayan bir kedi kafasından) ya da dikkatlice atılan Ninja yıldızlarla (shuriken) düşmanları  yok etmek için ekrana yatay olarak vurmanızı gerektiriyor. Siz oynadıkça, saat işlemeye devam ediyor. Böylece her bir mücadelede ne kadar uzun süreli hayatta kaldığınızı tam olarak görebiliyorsunuz. Flappy Bird’de olduğu gibi bütün işi işaret parmağınız yapacak ve ekrandan nadiren uzak kalacak.

Venturebeat’in haberine göre Nguyen (Vietnam’daki Gears. isimli stüdyosunu işletiyor) oyun tek başına yapmak yerine, yeni IP (Intellectual Property – Kişiye özgü) oyununu Japon oyun yapımcısı Obokaidem ile birlikte  yapması teklif edildi. Birlikte, ilk olarak kolay başlayan, fakat her bir round tamamlandıkça zorluk derecesini önemli ölçüde arttıran bir mekanik buldular. Siz her bir seviyenin sonsuz versiyonlarının kilidini açarken (burada süre yerine puan toplama odaklanılır), her bir seviyeyi tamamladığınızda, Flappy Bird’de sizi aşka getiren o neşe ve düş kırıklığı hissini geri getiren sonraki kapışmalara gelir sıra.

Nguyen oyunu ücretli yapmak yerine ilk başarılı çıkışında çok işine yarayan bir modelden faydalanacak : Reklamlar. Bu model, yeni seviyeye geçişte saatin işlemeye başlamadığı, fakat ancak bir reklam filmi izlendikten sonra yeni seviyeyi başlatacak olan bir ‘Devam’ butonunu içeriyor. Ninja Spinki Challenges!! iOS için AppStore’dan, Android için Google Play’den edinilebilir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...