Flickr'da fotoğraf araması

Flickr’a gelen yeni güncelleme ile fotoğrafların benzerlerini site içerisinde aratabiliyorsunuz.

Geçtiğimiz gün gelen güncelleme ile görsel benzerliklere göre artık Flickr’da fotoğraf araması yapabiliyorsunuz. Arama sonucunda çıkan bir fotoğrafı seçerek benzer şekle, kompozisyona, renge veya içeriğe sahip fotoğrafları aratıp  bulabiliyorsunuz.

Bir blog yazısında, Flickr’ın dediğine göre sunucularına fotoğraflar yüklenir yüklenmez derin sinir şebekesini kullanarak fotoğrafları analiz ediyorlar. bu fotoğrafların içeriğinin tanımlanmasına yardımcı oluyor. Daha sonrasında içerik iş yeri ortamına uygun mu değil mi onun işaretlemesi yapılıyor. Facebook’un yakın zamanda çıkardığı kullanıcıların, yükleyenin etiketlemesine gerek duymadan içeriğe göre fotoğraf aratma özelliği ile benzerlikler taşıyor.

Flickr, görsel bilgisayar teknolojilerinin mükemmel olmadığını da kabul etmiş durumda. Yaptığınız bazı aramalarda benzer fotoğraflar yerine sadece benzer renk tonları bulunan fotoğraf sonuçlarını karşınıza çıkarabiliyor. Şirket bu durumu da “insanları beklenmedik ortaklıklara ve tuhaflıklara bakmaya zorlayarak görsel dünyamıza renk katarak, taze bir hava sunuyoruz” şeklinde değerlendiriyor. Pekala diyelim.

Flickr, fotoğraf aratma konusunda başvurduğunuz ilk mecra olmayabilir. Ancak Creative Commons lisanslı fotoğraflar bulmanızda size fazlaca yardımı dokunabilecek bir platform. Üstelik artık Similarty Pivot adındaki görsel arama hizmetleri de mevcut.

OKU ►  Peugeot sürücüsüz arabalarını yola çıkarmaya hazır

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here