FNSS Şirket Profili Türk Savunma Sanayi

Date:

fnss-logo-webŞirketi,Ürünleri ve Global Değeri

FNSS Şirketi Savunma Sistemleri A.Ş.; Nurol Holding  A.Ş. (%51) ve BAE Systems (%49) ortaklık girişimi olup, Türk Silahlı Kuvvetleri ile müttefik silahlı kuvvetlerinin kullanımı için paletli ve tekerlekli Zırhlı muharebe araç aileleri ile silah sistemlerinin tasarım ve üretiminde önder bir kuruluştur.

Zırhlı Muharebe Araçları

FNSS ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) arasında, toplam 1698 adet dört farklı konfigürasyonda Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA-15) üretimi için yapılan 1’inci paket ZMA-15 sözleşmesi, 1989’da yürürlüğe girmiştir. Ankara Gölbaşı’nda yer alan FNSS tesisleri, Ağustos 1991’de üretim faaliyetlerine başlamıştır. 2000 yılında ise FNSS ile SSM arasında 551 adet Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) üretimi için 2’nci paket ZMA-15 sözleşmesi imzalanmıştır. Proje 2004 yılında tamamlanmıştır.

FNSS geniş bir Zırhlı Muharebe Aracı ailesi oluşturmuş, kullanıcı istek ve ihtiyaçları doğrultusunda değişik araç konfigürasyonlarını da geliştirmiştir. Geliştirilmiş Zırhlı Muharebe Aracı (GZPT) konfigürasyonu, ZMA-15 araç ailesinin baz aracını oluşturmaktadır.

ZMA-15 geliştirme ve üretiminde kazanmış olduğu altyapı ile FNSS, AKINCI-ZMA araç ailesini geliştirmiştir. AKINCI-ZMA‘nın, yüksek balistik koruma, mayın koruması, geniş iç alan ve artırılmış yük kapasitesi özellikleri, aracın birçok alternatif görev tanımı için ideal bir platform olmasını sağlamaktadır.

ZMA akıncı

FNSS, Pars Zırhlı Araçları

2000’li yılların başında, 6×6 ve 8×8 yeni nesil bir taktik tekerlekli zırhlı araç (TTZA) ailesi geliştirmiş ve PARS adını vermiştir. PARS araçlarında en modern teknolojiler uygulanmış, maliyet ve lojistik destek avantajları dolayısıyla operasyonel ihtiyacları karşılayacak şekilde askeri standartlara uygun, büyüme potansiyeline sahip bir araç ortaya çıkarılmıştır.

PARS 8×8 TTZA’nın bir versiyonu olan AV8 TTZA; 257 adet ve 12 farklı görev konfigürasyonuyla, Malezya ordusu tarafından tercih edilmiştir. Bu proje aynı zamanda Türkiye’nin tek kalemde yapılan en büyük savunma sanayii ihracat sözleşmesidir.

PARS ürün ailesinin yeni üyesi PARS 4×4; İleri gözetleme, anti tank ve komuta kontrol gibi özel maksatlı görevleri yerine getirmek üzere tasarlanmış amfibik bir araçtır. Araç tüm operasyonel  gereksinimlere cevap verecek şekilde kurgulanmıştır. Farklı görev ve kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik ekipmanların araç içerisinde kullanılması veya taşınması göz önünde tutularak tasarlanan araç, yüktaşıma kapasitesi ve açık mimari özellikleri ile de dikkat çekmektedir.

SAMUR Seyyar KöprüSAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü

Türkiye’nin sözleşmeye bağlanmış ilk yerli tasarım kara aracı projesi “SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü” (SAMUR SYHK), 2007 yılında SSM ile imzalanmıştır. PARS 8×8 TTZA teknolojisi kullanılarak FNSS tarafından özgün tasarlanıp üretilen SAMUR, mekanize birliklerin hızlı bir şekilde nehir/gölet kıyılarının bir tarafından diğer tarafına geçişini sağlayan amfibi bir istihkâm aracıdır.

FNSS, 2009 yılında SSM ile imzaladığı 12 adet “KUNDUZ Amfibi Zırhlı Muharebe İstihkâm İş Makinesi” (KUNDUZ AZMİM) projesi kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne paletli yüzer dozer tasarlayıp geliştirmiş ve 2012 de sevkiyatları tamamlamıştır.

akinci-zma

Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Araçları

FNSS ile Aselsan arasında 2011 yılı itibari ile, Aselsan’ın ana yüklenici olarak yer aldığı “KORKUT 35 mm Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi” (KORKUT) aracı ile Alçak ve Orta İrtifa Kundağı Motorlu Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR) platform geliştirme sözleşmesi imzalanmıştır. Her iki sistem için FNSS, ZMA-30 platformunu tasarlamış, geliştirmiş ve kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlamıştır.

2015 yılında lansmanı yapılan, FNSS’nin 25 yıllık saha deneyimi ve dünya ordularının envanterine kattığı 3000’in üzerinde paletli zırhlı muharebe aracından elde ettiği tecrübe ile hayat bulan KAPLAN Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Aracı özellikle amfibik kabiliyetleri ile kendisınıfında birçok yeniliği beraberinde getirmektedir.

Mayın, füze ve kinetik enerjili mühimmatlara karşı koruma sistemleri, güncel elektronik sistemlerin entegrasyonuna izin veren elektronik alt yapısı, gelişmiş süspansiyon ve palet sistemi, arttırılmış güç grubu ile 105mm silah sistemlerinin dahi entegrasyonuna olanak veren mimarisiyle, yakın geleceğin piyadesi için tasarlanmıştır.

FNSS’nin diğer bir kabiliyeti, kule ve silah istasyonlarının geliştirilmesi ve üretimidir. FNSS tasarımı ve üretimi; stabilizasyona sahip, modern atış kontrol ve gece/gündüz görüş sistemleri ile donatılmış, SABER-25 tek kişilik kulesi ile TEBER-30 ve PENÇE uzaktan komutalı kule sistemleri FNSS’nin ateş gücünü oluşturmaktadır.

M113 Modernizasyonu ve Ömür Uzatma Çözümleri

FNSS’nin modernizasyon ve ömür uzatma çözümleri, tüm M113 Araç Ailesinin; üzerindeki görev ekipmanlarından bağımsız olarak; hareket kabiliyeti iyileştirme gereksinimini kapsar. Bu sayede farklı görev ekipmanları ile donatılmış tüm M113 varyantlarında, yedek parça ve ortak lojistik destek uygulamaları açısından belirgin bir tasarruf sağlanır.

FNSS çözümü, modern ve güvenilir M113 Ailesinin gereksinimlerini tamamıyla karşılayan en düşük maliyetli seçenektir. FNSS’nin M113A4 konfigürasyonu, Malezya Ordusu’ndaki ACV Adnan, Türk Ordusu’ndaki standart ZMA ve Birleşik Arap Emirlikleri Ordusu’ndaki ACV 350 Dhabyan araçlarının ortak alt sistemlerini temel almıştır. Bu konfigürasyon, M113A1 ve A2’ye oranla, kullanım kolaylığını,güvenliği, performansı ve dayanıklılığı önemli ölçüde artıran çözümleri kapsar.

FNSS Şirketi Global Varlığı

Yapmış olduğu çalışmalar ile kısa sürede Dünya pazarında tanınmış ve Türkiye için önemli olan yüzlerce milyon dolarlık ihracat potansiyelinin oluşumunda rol almıştır. FNSS, kara muharebe sistemleri ihtiyaçları için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir numaralı tedarikçisi ve dünyanın diğer ordularının tercih edilen yerel tedarikçisi olmaya devam edecektir.

Savunma Sanayi ile ilgili diğer haberleri görmek için buraya tıklayın.

 

 

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...