Ford, yeni nesil oto-pilot aracı hybrid Fusion’ı üretti

Ford’un yeni test araçları daha iyi görüş ve hesaplama yeteneğine sahip

Şu anki araçlar ile aynı platformu kullanan bu araç, geliştirilen güç işleme donanımı ve daha iyi görüş sağlayan LiDAR sensörleri ile donatılmış.

Yeni Fusion, daha iyi sanal sürücü üretmek adına, yeni yazılım güncellemeleri de içeriyor. Bu yeni nesil araç 3 yıl önce caddelerde test edilen önceki aracın yerini alacak.

Ford, araçlarını California’nın Michigan ve Arizona eyaletlerinde, gerçek dünya şartlarında test ediyor ve 2017 içinde test havuzunu 3 katına çıkarıp, 90 aktif araç kullanarak hızlı bir büyüme hedefliyor.

Ford’un otonom araçlarının Baş Program Mühendisi Chris Brewer, “4 LiDAR sensöründen 2 LiDAR sensörüne geçmemize rağmen, ancak bir önceki geliştirici arabalarındaki kadar bilgi toplayabiliyoruz” dedi.

Bu iki sensör birlikte 360 derecelik bir kapsama alanına sahip ve her yönde 2 futbol sahası kadar uzaklığı görebiliyor.

Fusion’ın tavanında 3 optik kamera bulunuyor. Rüzgar panelinin arkasında bulunan ön tarafa bakan bir kamera ve kısa-uzun mesafe radarları aracın görüşünü tamamlıyor.

OKU ►  Skoda Citigo tabanlı elektrikli bir kum aracı, öğrenciler tarafından imal edildi

Bu kameralar aracın hesaplama gücünü kullanarak birlikte çalışıyor ve süperbilgisayarı ise saatte 1 terabayt bilgi üretebiliyor.

OKU ►  Volkswagen araçlarına Amazon Alexa'yı ekliyor

Brewer’a göre, bütün bu sanal bilgi işleme kapasitesi ikinci bir güç dönüştürücüye ihtiyaç duyuyor.

Brewer neden hibrit kullandıklarını ise şöyle açıklıyor: “Benzinle çalışan araçlarımız otonom için henüz gerekli enerjiye sahip değiller”.

Ford’un bütün çalışmaları, oto-pilot sürüş filosu oluşturarak, 2021’deki ticari alanda otonom araçların lansmanı planlarının bir ön gösterimi olarak görülüyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox