Uygulamanın yeni paneli nerede ne yaptığınızı takip edebiliyor

Uygulamanın yeni paneli nerede ne yaptığınızı takip edebiliyor

Foursquare eskisi kadar revaçta bir uygulama olmayabilir ama ölü olmaktan çok uzak. Uygulama sadece şekil değiştirmiş. Uygulamanın arkasındaki firma bir analitik şirketine dönüşerek kullanıcıların konum bilgilerini Capital One, Twitter ve Microsoft gibi API firmalarına satıyor.

Firmanın CEO’su Jeff Glueck Medium’a yapığı açıklamada, “Foursquare Analytics franchise ve zincir firmalara kendilerini ve müşterilerini tanımak için destek sunuyor. Bunu ise gerçek ve hesaplanabilir şekilde müşterilerin firmaları kullanma ve ziyaret etme oranlarına göre yapıyor. Bununla da kalmıyor ve bunu hiç kimsenin yapamadığı kadar hızlı yapıyor” şeklinde konuştu.

Firmanın başarısı kullanıcıların uygulamayı sıklıkla kullanmasına bağlı, bu sebeple de uygulama kendisini sürekli ilgi çekici halde tutmayı hedefliyor. Bu sayede kullanıcıların bilgilileri en kısa sürede karşı taraftaki şirketlerle paylaşılabiliyor.

Foursquare bunu yaparken sadece kendi topladığı bilginin yanı sıra Swarm ve diğer yüzlere uygulamanın da “konum” veri tabanlarına güveniyor. Bunların içerisinde Snapchat, Twitter ve Apple gibi büyük isimlerde var. Firma dünya çapındaki 93 milyon şirketin müşterisini doğru şekilde kontrol edebiliyor.

OKU ►  Apple, iPhone SE 2 akıllı telefonunu piyasaya çıkarıyor

Örnek vermek gerekirse Foursquare belli bir kişinin konum bilgisini anonim bir şekilde aldığı zaman, “X markasında alışveriş yapan kullanıcıların yüzde 24’ü Y markasında da alışveriş yaptı” şeklindeki bilgiyi müşterisi olan şirketlere verebiliyor.

Her ne kadar Foursquare kullanıcıların bu işlemleri yaparken kişisel bilgilerini koruduğunu iddia etse de bu insanda biraz şüphe uyandırabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here