Foursquare kişisel bilgilerinizi satıyor olabilir

Date:

Uygulamanın yeni paneli nerede ne yaptığınızı takip edebiliyor

Foursquare eskisi kadar revaçta bir uygulama olmayabilir ama ölü olmaktan çok uzak. Uygulama sadece şekil değiştirmiş. Uygulamanın arkasındaki firma bir analitik şirketine dönüşerek kullanıcıların konum bilgilerini Capital One, Twitter ve Microsoft gibi API firmalarına satıyor.

Firmanın CEO’su Jeff Glueck Medium’a yapığı açıklamada, “Foursquare Analytics franchise ve zincir firmalara kendilerini ve müşterilerini tanımak için destek sunuyor. Bunu ise gerçek ve hesaplanabilir şekilde müşterilerin firmaları kullanma ve ziyaret etme oranlarına göre yapıyor. Bununla da kalmıyor ve bunu hiç kimsenin yapamadığı kadar hızlı yapıyor” şeklinde konuştu.

Firmanın başarısı kullanıcıların uygulamayı sıklıkla kullanmasına bağlı, bu sebeple de uygulama kendisini sürekli ilgi çekici halde tutmayı hedefliyor. Bu sayede kullanıcıların bilgilileri en kısa sürede karşı taraftaki şirketlerle paylaşılabiliyor.

Foursquare bunu yaparken sadece kendi topladığı bilginin yanı sıra Swarm ve diğer yüzlere uygulamanın da “konum” veri tabanlarına güveniyor. Bunların içerisinde Snapchat, Twitter ve Apple gibi büyük isimlerde var. Firma dünya çapındaki 93 milyon şirketin müşterisini doğru şekilde kontrol edebiliyor.

Örnek vermek gerekirse Foursquare belli bir kişinin konum bilgisini anonim bir şekilde aldığı zaman, “X markasında alışveriş yapan kullanıcıların yüzde 24’ü Y markasında da alışveriş yaptı” şeklindeki bilgiyi müşterisi olan şirketlere verebiliyor.

Her ne kadar Foursquare kullanıcıların bu işlemleri yaparken kişisel bilgilerini koruduğunu iddia etse de bu insanda biraz şüphe uyandırabilir.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...