Google AMP

Mobil sayfalarda hız artışı

Mobil uygulamalarda yapılacak aramalarda insanları firmanın uygulamalarını kullanmaya devam etmelerini sağlamak için yeni yollar araştıran Google mobil web sayfalarının hızlandırılmasına dönük, ortak çalışmaya dayalı bir proje olan AMP (Accelerated Mobile Pages)’e bazı güncellemeler getirdiğini bildirdi. Aynı zamanda Facebook’un ‘Anlık Yazılar’ uygulaması gibi diğer servis ve uygulamalarla rekabette ön planda kalma hedefi de diğer bir faktör.

Google I/O geliştirici konferansında Google’ın bildirdiğine göre 900.000 civarında alan adına ait 2 milyardan fazla AMP sayfası bulunuyor. Üstelik Google Arama’lar üzerinde çalışan bu sayfalar, eskisine oranla iki kat daha hızlı açılıyorlar. Son olarak da AMP ağının daha çok e-ticaret sitesine yayılacağı ve daha fazla reklam formatını içereceği belirtildi.

AMP’i destekleyen web sitesi listesi sosyal ağ odaklı olarak yapılan son eklemelerle ciddi bir performans artışı yaşıyorlar.

Arama motoru AMP sayfalarına yönlendiren Yahoo’nun sahibi olduğu Tumblr şimdi 340 milyon blog ve 500.000 web sitesini mobil cihazlar üzerinde AMP’ye tabi tutuyor. Aynı zamanda Twitter’ da mobil web’de AMP sayfaları ile bağlantılandırma yapıyor ve AMP bağlantılarını kendi mobil uygulamasına yakında aktarmayı planlıyor.

OKU ►  Telefonunuz size özel ideal kıyafeti tasarlayacak

Asya’da Tencent’ın Qzone uygulaması (Çin’in en büyük sosyal ağı) ve Weibo (en büyük üçüncü sosyal ağ) da artık mobil sayfalarını AMP kullanarak yapıyorlar.

Google şimdiye değin bir yığın sayfalarda AMP’nin nasıl çalıştığına dair temelleri göstermiş oldu. Bu noktadan sonra AMP’nin ticari anlamda getirilerinden faydalanmak için adımlar atmaya başlayacak.

Google bundan sonra AMP formatını kullanan e-ticaret sitelerinin ve AMP sayfalarının destekleyeceği reklam birimlerinin sayısını arttıracak.

E-ticarete dönük genişleme, AMP desteğini yaklaşık 15 milyon sayfasında geçtiğimiz yıl başlatan eBay’ı da kapsayacak. eBay, kullanıcılara gelişi güzel ürün gösterimi yerine kullanıcıların ilgi alanlarına hitap edecek marka ve beğenilere dönük özel amaçlı hazırlanmış milyonlarca sayfayı sitesine eklemeyi düşünüyor.

AMP’yi ekleyen diğer e-ticaret siteleri Avrupa’da Zalando, Hindistan’da Myntra ve Çin’de AliExpress gibi siteler olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here