Google, yapılan aramalarda çıkan saldırgan sonuçları engellemek adına çalışmalara başladı.

Örneğin Nazi soykırımını aratınca çıkan sonuçlarda neo-Nazi destekli sonuçların çıkmasını engelliyor.

Google, yapılan aramalarda çıkan saldırgan sonuçları engellemek adına çalışmalara başladı. Bunun tetikleyici nedeni olarak Amerikan menşeli neo Nazi sitesi Stormfront’un Nazi Soykırımı aramasında çıkması baş rol oynadı. Search Engine Land şirketinin fark ettiği üzere, arama motoru site, 10.000’i aşkın kalite değerlendiricisi müşterilerinin arama kalitesini değerlendirebilmeleri adına olan rehberi revize etmiş. Bunun içerisine azınlıklara veya diğer gruplara karşı şiddet ve nefret içeriği, etnik içerikleri, görsel şiddet ve insan kaçakçılığı gibi konuları “üzücü-saldırgan” etiketi ile etiketleme özelliği de dahil.

Örneğin Google’da “holocaust history” diye bir arama yapıldığında çıkan sonuçların nasıl halledileceğini Google değerlendirme firmalarına aşağıdaki şekil ile açıklıyor. İlk sonuç 20’den fazla ülkede bir suç olarak addedilen bu Nazi soykırımını kabul etmeyen bir sonuç getiren Stormfront sitesine ait. Google bu sonucun “üzücü-saldırgan” etiketiyle işaretlenmesini istiyor çünkü bu sonuç soykırımı reddeden ve Yahudi aleyhtarlığı sergileyen içeriklere sahip.

İkinci sonuçtaki History Channel sonucunun ise etiketlenmesine gerek olmadığını söylüyor Google. İçerik olarak her ne kadar üzücü olsa da, Stormfront kaynağındaki gibi nefret ve şiddet içeren bir içeriği olmamasından ötürü bu etiketlemeye ihtiyaç duyulmadığı belirtiliyor.

OKU ►  Google otel arama sonuçlarına tatil yeri kiralama hizmeti geliyor

İlk başta değerlendiriciler sonuçları etiketlediği zaman direkt olarak bir etkide bulunmuyor. Bunun yerine, önce Google’ın yazılımcı ekibi tarafından ve sonrasında da Google’ın yapay zeka algoritması içerisinde arama motorunun geliştirilmesi amacıyla kullanılıyor. Her şey sırasıyla gerçekleştirildikten sonra, işler planlanılan şekilde giderse bir daha Nazi soykırımı aratıldığında nefret ve şiddet içeren içeriklerden kullanıcılar uzak tutulmuş olacak.  Tabi ki eğer kasıtlı ve ısrarlı bir şekilde o siteler aratılmak istenirse de Google o sitelere erişilebileceğini belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here