Geliştiricilerin eline çok güçlü bir mühimmat geçmiş oldu

Geliştiricilerin eline çok güçlü bir mühimmat geçmiş oldu

Google bundan tam üç ay önce, 2017’nin başında yüksek kalite ekran kartı ünitelerini (GPU) Bulut platformu için desteklemeye başlayacağını açıklamıştı. 2017’nin başına geldik ve Google’da sözünü tutarak bugün resmen Google Cloud Platform için GPU desteğine başladı.

Bu platform geliştiricilerin kullanımına açık olacak. Beklendiği gibi ekran kartları Nvidia’nın Tesla K80 modellerinden oluşuyor. Bir geliştirici istediği taktirde GPU’ların 8 adedine kadar işlem gücünü kendilerine kullanabilecek.

Ekran kartlarını sanal makinelerde kullanabilmek için Google, tam üç farklı data merkezine destek verecek. Bu merkezler; us-east1, asia-east1 ve europe-west1. Her bir K80’in Nvidia’nın 2,496 stream işlem gücü ve 12GB GDDR5 belleğe sahip olduğu ifade edildi. (K80’lerin kartları iki adet çekirdek ile toplam 24GB RAM’e sahip)

OKU ►  AMD Ryzen işlemcilerle Intel’e rakip olmaya geliyor

Bu ekran ekran kartlarının işlem gücüne ulaşmanın da tabi ki bir bedeli var. Buna göre bir ekran kartını bir saat kullanmanın bedeli ABD’de $0,70 Avrupa ve Asya’da $0,77 olacak. Her ne kadar bu az bir bedel olmasa da Tesla K80’in 24GB’lık RAM’le yaptığınız işlemleri ne kadar hızlandıracağını düşünürsek muhtemelen sonuçta birkaç bin dolarlık kar bile elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here