Google ‘Bulut’ platformunda GPU desteğine başladı

Date:

Geliştiricilerin eline çok güçlü bir mühimmat geçmiş oldu

Google bundan tam üç ay önce, 2017’nin başında yüksek kalite ekran kartı ünitelerini (GPU) Bulut platformu için desteklemeye başlayacağını açıklamıştı. 2017’nin başına geldik ve Google’da sözünü tutarak bugün resmen Google Cloud Platform için GPU desteğine başladı.

Bu platform geliştiricilerin kullanımına açık olacak. Beklendiği gibi ekran kartları Nvidia’nın Tesla K80 modellerinden oluşuyor. Bir geliştirici istediği taktirde GPU’ların 8 adedine kadar işlem gücünü kendilerine kullanabilecek.

Ekran kartlarını sanal makinelerde kullanabilmek için Google, tam üç farklı data merkezine destek verecek. Bu merkezler; us-east1, asia-east1 ve europe-west1. Her bir K80’in Nvidia’nın 2,496 stream işlem gücü ve 12GB GDDR5 belleğe sahip olduğu ifade edildi. (K80’lerin kartları iki adet çekirdek ile toplam 24GB RAM’e sahip)

[irp posts=”8706″ name=”AMD Ryzen işlemcilerle Intel’e rakip olmaya geliyor”]

Bu ekran ekran kartlarının işlem gücüne ulaşmanın da tabi ki bir bedeli var. Buna göre bir ekran kartını bir saat kullanmanın bedeli ABD’de $0,70 Avrupa ve Asya’da $0,77 olacak. Her ne kadar bu az bir bedel olmasa da Tesla K80’in 24GB’lık RAM’le yaptığınız işlemleri ne kadar hızlandıracağını düşünürsek muhtemelen sonuçta birkaç bin dolarlık kar bile elde edebilirsiniz.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...