Google Compute Engine servisi işlemci gücünü iki katına çıkardı

Kullanıcıların VM (sanal makinalar) çalıştırmasına olanak sağlayan hizmeti daha da güçlendi.

Geliştiricilerin Google’ın servisi olan Google Compute Engine servisinde bir sanal makinede kullanabilecekleri işlemci çekirdek sayısı 32’den 64’e çıkarak iki kat arttı. Bu yüksek güçteki makineler ister standart ayardaki ister ayarlanabilir ayardaki makine tiplerinde olsun beta sürecine girdi. Ayarlanabilir makine tipinden kasıt istenilen işlemci ve hafızayı seçebiliyor oluşunuz.

Eğer Google’ın 64 işlemcili yüksek hafızalı makine tipini kullanmayı tercih ederseniz, 416GB RAM’e de erişim sağlamış olacaksınız. Bu Compute Engine’in eskiden önerdiği hafızanın neredeyse iki katı. Uygulamalarınız bu yüksek hafızalı cihazlarda çalıştırmak size saatliği $3.7888 patlayacak. Tabi daha uzun soluklu bir anlaşma yaparsanız, ücrette düşmeler meydana gelebiliyor.

“Bununla yetinmek istemiyoruz. Yılın ilerleyen zamanlarında daha çok işlemci gücüne ve terabaytlık hafızalara sahip makineleri sizlerin kullanımına sunmak istiyoruz” diyor Google’dan Urs Hoelzle.

Ayrıca dipnot olarak şunu belirtmekte fayda var. Microsoft Azure’un sunduğu servislerin işlemcisi 32 çekirdek olurken, AWS’nin EC2 servisi şuan için 128 çekirdekli ve 2095.944GB RAM’lik bir hizmet sunuyor. AWS’nin hizmetinin saatlik ücreti ise $13.388 dolaylarında.

OKU ►  Google, Londra’daki yeni kampüsünün detaylarını paylaştı

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox