Bu e-posta mesajını alırsanız açmayın

Google Dökümanların tıpkısının aynısı

Eğer ‘Google Dökümanlar’ dosyasını paylaşmanızı isteyen bir e-posta aldıysanız, yalnız değilsiniz. Ne yaparsanız yapın, ama dosyanın içinde bulunan bağlantıya tıklamayın. Birçokları sahte bir Google Dökümanlar bağlantısını açmaları için kandırılmaya çalışılan kimlik avı mesajları aldılar. Eğer bu bağlantıya tıklar da sahte ‘Google Dökümanlar’ uygulamasının Google hesabınıza erişimine izin verirseniz, dolandırıcılar e-posta hesabınıza girebilirler. Ve tabii ondan sonra da tahribat başlar. Uygulama mesajlaştığınız bir çok kişiye gereksiz posta gönderiyor, Google’ın hesap giriş bildirimlerini ekarte ediyor (aynı zamanda iki faktörlü doğrulama yöntemini de).

Bu arada Google Drive’ın da sorun yaşadığına dair bildirimler vardı fakat bu iki olayın birbiriyle bağlantılı olup olmadığı bilinmiyor. Bu yazı yazılırken Drive yeniden çalışır hale dönmüştü.

Kimlik avı girişiminin ardında kimin olduğu ya da sahte ‘Google Dökümanlar’ uygulamasının ne yaptığı bilinmiyor. Google, dolandırıcılıkla ilgili bu konu üzerinde çalıştığını söyledi. Kesin olan bir şey varsa o da bu saldırının yaygınlık derecesi ve etkisi. Hem e-posta ve hem de hazırlanan web sayfaları oldukça güven telkin ediyor. Bu sebeple tecrübeli internet kullanıcılarının dahi saldırının ağına düşmeleri işten bile değil.

OKU ►  Twitter'dan markalara yönelik yeni uygulama
OKU ►  Online müzik platformu Spotify, 140 milyon kullanıcıya ulaştı

Güncelleme: Google ilgili hesapların kapatıldığını, sahte sayfaların kaldırıldığını ve ilgili ‘Güvenilir Gezinme’ güncellemelerinin sağlandığını belirtti. Bu da Google’ın bu tip bir olayın tekrarına engel olmak için adımlar attığını gösteriyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox