‘Remote Procedure Call (RPC)’ sistemini

Geliştirici dünyasına hakim olma yolunda atılan bir diğer adım

Google bugün, yüksek performanslı ‘Remote Procedure Call (RPC)’ sistemini ‘Cloud Native Computing Foundation (CNCF)’ a bağışlayacağını açıkladı. CNCF halen Google beslemesi ‘container orchestration tool (içerik  uyarlama aracı)’ Kubernetes ve benzeri yazılım taşıyıcılarını ve mikroservisleri ana akım haline dönüştürmeyi hedefleyen tüm projelerin açık kaynaklı merkezidir.

gRPC ya da Apache Thrift gibi ‘Remote Procedure Call (RPC)’ iskelet çalışmasının ardında yatan fikir, bir uygulamanın başka bir uygulamadaki kodlara erişimini sağlamaktır (ve bu kodların çalıştırılmasının sonuçlarına). Bu uygulama aynı makinede de bulunuyor olabilir, uzak sunucuda da. REST API’den çok da farklı bir şey değil tabii ama kavramsal fark şudur; RPC daha çok, uzakta bulunan kodu çalıştırma odaklıdır (programlama dillerindeki fonksiyona benzer şekilde). REST aramalar ise kaynaklar üzerinde yoğunlaşır.

Google gRPC’yi 2015 yılında açık kaynaklı hale getirdi. Firma o tarihte bu sistemi kendisine ait bir çok mikroservise güç katmak için kullandığını belirtmişti. Bu durum günümüzde de hala aynı. 2015 yılındaki açıklamasında firma “gRPC dağıtılmış sistemlerin oluşturulmasında uzun yılların getirdiği tecrübeye dayalıdır” demişti.

OKU ►  iOS 10.2’deki en iyi 5 özelliği sizler için derledik

“Yeni sistemle geliştirici camiasına modern, bant genişliği ve işlemci açısından etkin, düşük gizlilikte bir yol sağlayarak veri merkezlerini içerecek, mobil uygulamaları, gerçek zamanlı iletişim biçimlerini, IoT cihazlarını ve API’leri güçlendirecek yüksek yoğunlukta dağıtılmış sistemler oluşturmayı hedefliyoruz” şeklinde bir açıklama yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here