SOM-J F 35

SOM-J Nedir ?

SOM-J – F 35 Lightning II

Tübitak SAGE tarafından tasarlanan ve Roketsan tarafından üretilen SOM-J hassas güdümlü seyir füzesidir (Stand Off Mühimmat). Havadan karaya yüksek korunaklı deniz ve kara hedefler için geliştirilmiş SOM-J mühimmat ailesinin diğer üç füzesi ise SOM-A / SOM-B1 / SOM-B2’dir. SOM-J Gerekli olan operasyonel esnekliği destekleyecek modüler tasarıma sahiptir. SOM’un A, B1 ve B2 modellerine göre daha küçük olan SOM-J yeni nesil F 35  Lightning II uçaklarına 4 adet monte edilebilecek şekilde tasarlanıyor.

Lockheed Martin F 35  Lightning Takımında Yer Alan Ülkelerin Bayrağı

F 35 SOM-J

SOM-J Menzili 135 deniz mili ve radara yakalanmıyor.

Yani kilo 250 km olarak tasarlanan SOM-J, atıldıktan sonra kuyruğunda dört adet denge kanatçığı açılıyor. Füze çok alçaktan radara yakalanmadan uçabiliyor. Kara üzerinde SOM-J, yeryüzü şekillerini izleyerek kendini saklayabilen bir seyrüsefer sistemi ile hedefine ilerliyor.SOM-J, taşıdığı yüksek çözünürlükteki görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlığı sayasinde, hassas hedefleme sağlalayabiliyor.

SOM-J Görev Tanımlama

Görev tanımlama esnekliği sayesinde mühimmat uçağa yüklenmeden hedef,  hedef koordinatları ve seyrüsefer şekli SOM-J’ ye yüklenebiliyor. Uçak seyir halindeyken görev güncellemesi ve değişiklikliği yapılabildiği gibi SOM-J, Uçaktan ayrıldıktan sonra hedef vuruş açısı, yaklaşma irtifası gibi degişiklilleri algılıyarak görevini tamamlıyor.

OKU ►  Efsane oyun: “Hitman” ücretsiz oldu!

Harp Başlığı Güdüm Sistemi Platform Program Durumu
Zırh Delici Ataletsel Navigasyon Sistemi

Küresel Konumlandırma Sistemi

Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemi

Görüntü Referanslı Navigasyon Sistemi

IIR Arayıcı

Otomatik Hedef Algılama

F-16 Block 40

 

F-35

2018’de tamamlanacaktır.

Roketsan tarafından üretilen diğer füzeler;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here