SOM-J F 35

SOM-J Nedir ?

SOM-J – F 35 Lightning II

Tübitak SAGE tarafından tasarlanan ve Roketsan tarafından üretilen SOM-J hassas güdümlü seyir füzesidir (Stand Off Mühimmat). Havadan karaya yüksek korunaklı deniz ve kara hedefler için geliştirilmiş SOM-J mühimmat ailesinin diğer üç füzesi ise SOM-A / SOM-B1 / SOM-B2’dir. SOM-J Gerekli olan operasyonel esnekliği destekleyecek modüler tasarıma sahiptir. SOM’un A, B1 ve B2 modellerine göre daha küçük olan SOM-J yeni nesil F 35  Lightning II uçaklarına 4 adet monte edilebilecek şekilde tasarlanıyor.

Lockheed Martin F 35  Lightning Takımında Yer Alan Ülkelerin Bayrağı

F 35 SOM-J

SOM-J Menzili 135 deniz mili ve radara yakalanmıyor.

Yani kilo 250 km olarak tasarlanan SOM-J, atıldıktan sonra kuyruğunda dört adet denge kanatçığı açılıyor. Füze çok alçaktan radara yakalanmadan uçabiliyor. Kara üzerinde SOM-J, yeryüzü şekillerini izleyerek kendini saklayabilen bir seyrüsefer sistemi ile hedefine ilerliyor.SOM-J, taşıdığı yüksek çözünürlükteki görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlığı sayasinde, hassas hedefleme sağlalayabiliyor.

SOM-J Görev Tanımlama

Görev tanımlama esnekliği sayesinde mühimmat uçağa yüklenmeden hedef,  hedef koordinatları ve seyrüsefer şekli SOM-J’ ye yüklenebiliyor. Uçak seyir halindeyken görev güncellemesi ve değişiklikliği yapılabildiği gibi SOM-J, Uçaktan ayrıldıktan sonra hedef vuruş açısı, yaklaşma irtifası gibi degişiklilleri algılıyarak görevini tamamlıyor.

OKU ►  Suriyede kullanılan ​​​​​​​​​​T-155 K/M FIRTINA Obüsü Atış Kontrol Sistemi

Harp Başlığı Güdüm Sistemi Platform Program Durumu
Zırh Delici Ataletsel Navigasyon Sistemi

Küresel Konumlandırma Sistemi

Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemi

Görüntü Referanslı Navigasyon Sistemi

IIR Arayıcı

Otomatik Hedef Algılama

F-16 Block 40

 

F-35

2018’de tamamlanacaktır.

Roketsan tarafından üretilen diğer füzeler;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here