Google Home uydurma haber saçıyor

Gelişim aşamasındaki yapay zekanın azizliği

Google söz konusu yalan haber olunca, insan küratörlüğünün (düzenleyicilik) faydalarını bir kez daha gösteriyor. Birkaç kaynak Google Home ’un “Obama darbe yapmayı planlıyor mu?” sorusuna karşılık olarak oldukça kötü bilgileri sayfaya yansıttığının farkına vardılar. Google Home girilen bu soruya, son derece şüpheci bir site olan ‘Fed’in sırları’ndan alıntı yaparak,  “Obama sadece Komünist Çin’le yatağa girmekle kalmayıp, aynı zamanda başkanlık süresinin dolacağı 2016 yılı sonunda komünist devlet darbesi yapmayı da planlıyor olabilir!” şeklindeki yazıları yansıtıyor.

Peki Google neden bu sağ kanat komplo teorilerini size  veriyor? Aslında sayfa, belirli arama terimleri için sayfanın üst bölümünde çıkan sonuçlar olan Google’ın kendi ‘özellikli parçacıkları’nı arama sonucu olarak gösteriyor. Google, makul ve güvenilir kaynaklardan gelen cevapları gösteren ‘Knowledge Graph (Bilgi Grafiği)’ nin aksine özellikli parçacıkların, yapılan arama sorgusuna otomatik ve algoritmik eşleşmeleri yansıttığını söyledi.

Diğer bir deyişle bir robot, ilk aşamada güvenilir olma zorunluluğu olmayan kaynaklardan edinilen bilgileri derler, ve sonra Google Assistant Yapay Zeka’sı ile desteklenen Google Home tarafından size yansıtılır. Cihaz özellikli parçacıklar üzerinde odaklanır zira arama sonuçlarının listesini göstermek kullanışlı olmayabilir. Buna mukabil Amazon’un Alexa adlı uygulaması sorguları cevaplamaya çalışır, fakat, benzer ‘Obama’ sorusuna “Duyduğum soruya bir cevap bulamıyorum” şeklinde cevap verir.

OKU ►  Schiarapelli uzay aracının düşüş nedeni açıklandı
OKU ►  Hiperrealist silikon bebekler sergisi herkesin içini ürpertti

Google kesinlikle sorunla ilgili bilgi sahibi zira “maalesef yanlış ya da uygunsuz içerikli sitelerle karşılaştığımız durumlar oluyor” şeklinde bir açıklama yaptı. Firma şimdilik kötü sonuçları bildirimler dahilinde duruma göre düzeltiyor.

Peki neden özellikli parçacıklar programı, güvenilir hale geldiğinden emin olununcaya kadar devreden çıkarılmıyor ? Görünen o ki insanlar hazmı kolay sonuçlardan hoşlanıyorlar (derleme sonuçlar da diyebiliriz). Geçen yıl bir uzman The Outline’a “Bu nedenle söz konusu özellik, arama sonuçları üzerinde çok iyi etki yapıyor” demişti. Diğer bir deyişle özellik, tam bir kabusa dönüşmediği sürece değiştirilmeyecek gibi görünüyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox