Google’ın bulut tabanlı veritabanı servisi yayında

Date:

Yeni bulut tabanlı veritabanı hizmeti

Google’ın yapmış olduğu açıklamaya göre Cloud Spanner isimli küresel ölçekli veritabanı servisi, kritik görev uygulamalarında kullanılmak üzere hizmete sunuldu. Cloud Spanner Google’a ait Bigtable, Cloud SQL ve Cloud Datastore gibi diğer bulut tabanlı veritabanı servislerinin arasına katılıyor. Fakat önemli bir farkla: Bu servis geliştirimcilere hem geleneksel ilişkili ve hem de NoSQL tipindeki veritabanlarının en iyisini sunuyor.  Yani, bu servis işlemsel uygunluğu, kolay ölçeklenebilirlik dahilinde hizmete sunuyor. Cloud Spanner’ın, MySQL ya da PostgreSQL gibi geleneksel ilişkisel veritabanlarının sınırlandırmalarına maruz kalan geliştirimciler için bir alternatif olabileceğini düşünebiliriz.

Eğer Cloud Spanner ismi size tanıdık geliyorsa bunun sebebi, Google’ın bu veri tabanını kendi iç bünyesinde uzun zaman kullanmış olması, ve hatta 2012 tarihinde bununla ilgili bir yazı yazmış olması olabilir.Google’dan Deepti Srivastava’nın söylediğine göre firma Spanner üzerinde 2007 yılında çalışmaya başlamış zira daha önce firmanın bir çok ürününü çalıştıran MySQL’e bir alternatif arayışı içindeymiş. Günümüzde Google Photos gibi ürünler ve bir çok kritik görev tanımlı uygulama, Spanner üzerinde çalıştırılıyor. Google, Cloud Spanner servisi ile kullanmakta olduğu veri tabanını firma dışındaki geliştirimcilere de açmış oluyor.

Buradaki mantık, geliştirimcilerin, SQL-tabanlı uygulamalarda yazmış oldukları bütün bilgiyi yine SQL sentaksları kullanan ve ACID işlemleri (çok ürünlü online satış mağazası olarak mağazanızda kullanmak isteyeceğiniz şey) özelliğini sunan, fakat aynı zamanda modern NoSQL’in avantajlarını da içeren, Google’ın kendi ürünlerini çalıştırmak için ihtiyaç duyduğu ölçekte ve küresel ağ mikyasında kullanmalarını sağlamak.

Srivastava Cloud Spanner veri tabanının ne büyüklükte olacağına dair teorik bir limit belirtememekle birlikte (aynı zamanda neden küçük çaplı projeler için bu veri tabanının kullanılamayacağı ile ilgili bir sebep de bulunmuyor) buradaki temel kazanım, yalnızca ölçeklenebilirlik koşulu değil, fakat aynı zamanda dünya çapında işlem yapabilme yeteneği. Bu açıdan bakıldığında Cloud Spanner’ı, Cloud Datastore’un bir uzantısı olarak düşünmek belki de en iyisi. Cloud Store Google’ın ACID işlem ve SQL benzeri sorgular içeren yüksek seviyede ölçeklenebilir NoSQL veri tabanı servisidir.

Servisin ne oranda performans göstereceği henüz bilinmemekle birlikte Google Cloud Spanner’ın diğer bulut veri tabanı servisleriyle uyum içerisinde olacağı sözünü veriyor.

Aynı zamanda Cloud Spanner’ın yüzde 99.9999 oranında aktif olacağı sözünü veren Google, projenin Java, Go, Python ve Node.js yazılım dillerine ait client kütüphanelerini de çalıştıracağını belirtiyor. Beta testi esnasında bir dizi firmanın diğer dillerde için de sürücü yüklediği görüldü. Dolayısı ile diğer diller için desteğin de yakında sunulacağı zannediliyor.

Fiyatlar; her bir nodül için saatlik 0.90$ (kopyalama da dahil olmak üzere) ve yedekleme için aylık her GB için 0.30$ olacak. Google’ın olağan çapraz-bölge ve internet çıkış oranlarına göre, ağ girişi ücretsiz olmakla birlikte çıkış ücretli olacak.

 

 

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...