Yağmurlu bir gece bu sürücüsüz otomobil için sorun değil

Günün birinde, kendi kendini kullanan araçların videolarını izlemek sıkıcı ve sıradan olacak

Fakat daha henüz o zamanlara gelmedik. Drive.ai tarafından paylaşılan bu video Mountain View, California’daki Drive.ai’nin merkezinin yakınlarında şirketin teknolojisini yağışlı bir akşamda iş üstündeyken gösteriyor.

Bu video şimdiye kadar gördüğümüz kötü hava koşullarında kullanılan arabaları gösteren az sayıdaki videolardan biri olduğu için oldukça ilginç. Geçen yıl Ford, trafiğe kapalı, kontrollü bir ortamda karlı hava koşullarında kullanılan arabalarının gösterisini yapmıştı; ancak bu seferki, kontrol olmaksızın trafiğe açık ortamda ve yağmurlu hava koşullarında yola çıkan arabaları göstermesi açısından bir ilk.

Drive.ai, video hakkındaki blog paylaşımında belirttiği gibi, yağmur ve gece sürüşü, sürücülerin her an karşılaşabileceği türden koşullar. Başarılı bir sürücüsüz araç teknolojisinin sayısız öngörülemeyen duruma ve çok çeşitli sürüş koşullarına hitap etmesi gerektiğinin belirtildiği paylaşımda söz konusu hedefin bugün pek az girişim tarafından gerçekleştirilebildiğine dikkat çekildi.

OKU ►  Sürücüsüz otomobil teknolojisinin akla gelmeyen problemleri

Yağmur, bütün sürücüsüz araç sistemlerinin üstesinden gelmesi gereken bir sorun

Drive.ai yapay zeka sistemini programlamak için “derin öğrenme” teknolojisi kullanıyor. Bir arabayı tam olarak ne yapacağını bilmesi için programlamak yerine, Drive.ai sürüş yapay zekasının kendi başına öğrenmesini umuyor. Bu, tıpkı bir insan gibi, araç sürüşüne daha fazla vakit harcadıkça ve daha fazla senaryo ile karşılaştıkça sürece tepki vermede kendini daha da fazla iyileştireceği manasına geliyor.

OKU ►  Sürücüsüz otomobil teknolojisinin akla gelmeyen problemleri

Bir Drive.ai sözcüsü The Verge’e verdiği demeçte, videonun kesilmemiş ve kesintisiz olduğunu, sadece biraz hızlandırıldığını söyledi ve diğer önemli anları da şu şekilde vurguladı:

Videonun tamamı boyunca tamamen özerk sürüş. İnsanın müdahalesi yok.

0:10’dan itibaren sağanak yağışlı

0:30 Park edilmiş arabalarla dolu dar sokak ve trafiğin geliş yönünden gelen uzunlar

1:00 Yoğun bir 4 yolda dur levhası ve Drive.ai arabasının önünü kesen (muhtemelen yasadışı) bir araç

1:50 Kavşaktaki bozuk kırmızı ışık

2:35 Islak zeminden gelen kafa karıştırıcı yansımalar eşliğinde gece sürüşü

OKU ►  Blackmore oto-pilot araçlara 3,5 milyon dolar ayırdı

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox