Daydream WorldSense

Konum takibi

Google bugün düzenlediği I/O etkinliğinde bir çok VR ve AR ilişkili açıklamalar yaptı. Sadece Galaxy S8 ve LG’nin gelecek öncü modeli değil Daydream ile uyumlu olacak olan. Firma aynı zamanda bağımsız olarak çalışan Daydream VR gözlükler üzerinde çalıştığını bildirdi. İkinci bahsedilen şey WorldSense olarak adlandırılan, özgün bir teknoloji. Bir dizi konum takip araçlarından oluşan bu teknoloji, kamera ya da komplike donanımlar gerektirmiyor. Bu durum Daydream gözlükleri rakiplerinden öne taşıyor. Örneğin mevcut HTC Vive gözlüğü harici alan sensörlerine ihtiyaç duyuyor. Fakat Google’ın yeni çıkacak gözlüklerinin buna ihtiyacı olmayacak.

Bu teknoloji önemli çünkü alandaki hareketlerinizi hiçbir kablo ya da harici PC gerektirmeden tam olarak takip edebilen bağımsız Daydream gözlüklerini mümkün kılıyor. Bu haliyle teknoloji, Project Santa Cruz adı verilen Oculus’ün kendi bağımsız VR gözlük çözümüne oldukça benziyor. Fakat Santa Cruz halen sadece bir prototip proje iken, Google’ın bağımsız Daydream’i hayata aktarılmış gözlükler üzerinde çalışan HTC ve Lenovo gibi ortakları var.

OKU ►  Nefes testi ile kanserin erken teşhisi mümkün olacak

Google AR Konum Takibi
Şüphesiz Google sadece VR üzerinde çalışmıyor; firma aynı zamanda AR konusundaki önemli yeni gelişmelerden de bahsetti. Google’ın VR bölümü başkan yardımcısı Clay Bavor, Google’ın AR platformu olan ‘Virtual Positioning System (VPS) for Tango (Tango için Sanal Konum belirleme Sistemi’ olarak adlandırılan bir teknolojiyi tanıttı. Bavor’ın yaptığı demoda elinde Tango telefonu ile Lowe’s mağazasında hareket halinde olan bir kişi, mağaza içindeki görsel noktalar sayesinde yolda gezinebildi. Aynı zamanda Google Lens’in yardımıyla bir çeşit tornavidanın bulunduğu yeri de tespit edebildi.

Buna ek olarak Bavor VPS’in görme engellilerin özellikle ses desteği ile bir araya getirildiğinde dünya çapında gezinti yapmalarını sağlamak için kullanılabileceğini söylüyor. VPS halen birkaç ortak müzide ve seçkin Lowe’s mağazalarında kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here