VR gözlüklerle Roller Coaster keyfi kısa sürdü

VR gözlüklerle Roller Coaster keyfi kısa sürdü

Kendinizi uzayın boşluğunda, parçalanmış uzay gemilerin arasında, sanki bir bilim kurgu filminin içerisindeymiş gibi hayal edin. Şimdi de her şeyin bir anda durduğunu hayal edin ama vücudunuz son sürat hareket etmeye devam ediyor. Dünyanız durmuş ama vücudunuz hala hareket ediyor. İşte tam da bu olay Kaliforniya’daki Six Flags Roller Coaster (hız treni) parkında meydana geldi.

Six Flag’de bulunan Roller Coaster’ın özelliği yapay gerçeklikten faydalanması. Trenin kullanıcıları VR gözlükleri takarak hız trenini tecrübe ediyor. Ama bu hafta meydana gelen olayda trenin kullanıcıları VR’da aksaklıklar yaşadığını belirtti. Buna göre VR gözlükleri yüksek hızla giderken donma yaşanmış. Bunun neticesinde kullanıcılar ciddi baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sıkıntılar yaşadıklarını belirtti. Bununla birlikte donma yaşayan VR sistemi trenin senkronizasyonuna yetişmek için oynattığı videoda atlamalara olmuş ve bunun sonucunda kullanıcılarda için sağlık problemleri görüldüğü ifade edildi.

Six Flags lunaparkından yapılan açıklamada, daha önceki trenlerde de bu tip sıkıntılar yaşadıkları belirtildi ve bunun için ön sıralardaki kullanıcıların VR gözlükleri kullanması yasaklandığı ifade edildi. Bu şekilde problemi çok aza indirebildikleri açıklandı.

OKU ►  Huawei 360-derece VR kamerasını tanıttı

Eğer yolunuz Six Flags’e düşerse ve hassas bir mideye sahipseniz VR kullanan trenlere binerken bir daha düşünmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here