Doğruluk Tetkik Etiketi (Fact Check Tag)

Yalan haberle mücadele çalışmaları hız kaybetmiyor

Google yalan haberle mücadele çabalarını bir adım daha öteye taşıyor ve ‘ Doğruluk Tetkik Etiketi (Fact Check Tag) ’ özelliğini, üç ülkede daha uygulamaya koyuyor.

Etiket artık Arjantin, Brezilya ve Meksika’da, Google Haberler ve Hava Durumu uygulamalarında belirecek.

Bu özellik ilk olarak Amerika’daki başkanlık seçimleri öncesinde, Ekim ayında uygulamaya konmuş, daha sonra Fransa ve Almanya’ya yaygınlaştırılmıştı.

Google ve Facebook yalan haber yayılımı hususunda oldukça yoğun eleştiriye tabi tutulmuş ve her iki firma da kendilerini bu konuyla mücadeleye adadıklarını söylemişlerdi.

Firmanın yöneticilerinden Philipp Schindler yakın zamanda düzenlenen Code Media konferansında “Yalan haber konusunu çok ama çok ciddiye almalıyız ve bu konuda ne yapabileceğimizi düşünmeliyiz” demişti.

“Yalan haber kavramı kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir özelliğe sahip. Takdir edersiniz ki, yalan haberle kötü habercilik arasına net bir çizgi çekmek oldukça zor” dedi.

Başkan Trump’ da bir yandan bizatihi kendisi sağa sola yalan yanlış haber yayıyorken, diğer yandan aleyhte haberleri de ‘yalan haber’ olarak etiketleyerek suyu iyiden iyiye bulandırıyor.

OKU ►  Google Jamboard 4K dijital tahta şimdi 5K dolar

“Geçen gece İsveç’te ne olduğunu gördünüz” diyordu, Florida’da düzenlenen bir mitingde, aslında gerçekleşmemiş olan bir olaya atıfta bulunarak. “İsveç… Buna kim inanırdı ki? İsveç… Oldukça fazla adam aldılar. Ve şimdi hiç düşünemeyecekleri oranda büyük sorunlarla karşılaşıyorlar” diyordu.

Sonrasında ise bu konuşmayı, Fox’ta yayınlanan ‘yalanlanmış’ bir habere dayandırarak yaptığını açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here