Access, yeni 3.6GHz kablosuz geniş-bant

Kablosuz geniş bant teknolojisi

Firmanın yapmış olduğu yeni bir patent başvurusuna göre, Google’ın yüksek hızlı internet servisine odaklanan uzantısı Access, yeni 3.6GHz kablosuz geniş-bant ağlarını yarış arabalarını kullanarak test etmek üzere NASCAR’la birlikte çalışıyor.

Firma, yarış pisti tesislerinde konumlandırılmış taşınabilir/sabit baz istasyonlarına yarış arabalarından iletilecek olan geniş bant verisini test etmek için FCC’den deneysel radyo lisansı başvurusunda bulundu.

Test çalışmaları NASCAR’ın yarışmaları sıklıkla gerçekleştirdiği Tennessee, Michigan, South Carolina ve Virginia eyaletlerinde gerekleştirilecek dört etkinlikte yapılacak.

FCC’ye Cuma günü yapılan başvuru oldukça kısıtlı bilgi içeriyor. Kullanılacak kablosuz teknolojinin çeşidiyle ilgili son derece yetersiz bilgi bulunmakla birlikte sadece kullanılacak olan frekansın 3400 MHz ile 3600MHz arasında olacağı bilgisi yer alıyor.

Belirtilen frekans aralığı, Google gibi firmaların 4G LTE kablosuz ağlar için yararlı olacağına inandıkları lisanslanmamış radyo bantları olan ve ‘Vatandaşların Radyo Geniş Bant Servisi’ olarak adlandırılan spektruma denk geliyor.

Aslında Google Şubat ayında Nokia ve Qualcomm ile ekip kurarak 3.5GHz kablosuz teknolojiyi Las Vegas yarış pistinde denemişlerdi. Üçlünün CBRS paylaşımlı spektrumunun özel LTE ağının ilk canlı gösterimini yaptığı basına yansımıştı.

OKU ►  Google resim boyutunu küçültecek yeni bir algoritma geliştirdi

Göründüğü kadarıyla bu gösterim firmaların 180 mph hızda giden araçların içerisinden gerçek zamanlı olarak 360 derece video yayını yapmalarına imkan sağlamış.

Tabii Google aynı zamanda sürücüsüz araçlar üzerinde geliştirme çalışmaları da yapıyor. Dolayısı ile bu tip deneylerle yüksek hızlarda kablosuz iletimlerin gerçekleşme olasılığını test etmek faydalı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here