Google’dan internet trollerine karşı yeni araç ‘Perspective’

Date:

Geliştirilen yapay zeka ile internet daha güvenli bir hal alacak

Günümüzde internet gerçekten çirkin bir yer olabiliyor. Paylaştığınız ufak bir fikir için bile bazen ciddi miktarda tacize, hakarete ve tehdide maruz kalabiliyorsunuz.

Google’da bunun için bir çözüm üretmeyi planlıyor. Firma geçtiğimiz Salı günü, “Perspective” adlı yapay zekaya sahip bir aracı yayınladığını açıkladı. Perspective internet üzerinde tarama yapacak ve kötü içerikleri saptayacak.

Perspective’in çalışma şekli basit. Bir yoruma gelen geri bildirimi takip edebilecek olan yapay zeka, diğer kullanıcılar tarafından kötü içerik olarak işaretlenen paylaşımları saptayabilecek. Perspective bu tip paylaşımları sürekli takip edecek. Bu sayede internet kullanıcıları herhangi bir platformda ne kadar kötü içerik olduğunu görebilecek. Bu sayede bu tip platformlardan uzak kalabilecek.

Bununla birlikte kullanıcılar isterse Perspective’e kötü mana içeren kelimeler de yükleyebilecek. Oylama usulüyle çalışacak yapay zeka bir kelimenin kötü mana içerdiğini bu şekilde öğrenmiş olacak.

Yeni aracı nasıl kullanacağını yayıncılar belirleyecek. Bir site isterse Perspective’in belirlediği puanları platformlarında yayınlayabilecek. Bununla birlikte istenirse Perspective üzerinden kötü içerikler işaretlenebilecek. Perpective’i kullanarak platformlardaki kötü içerikleri temizlemek de mümkün olacak.

[irp posts=”8752″ name=”Google’ın mobil şebeke operatörü Project Fi nedir?”]

Geliştiriciler Perspective’in gelişmesi için internet kullanıcılarının katılımının gerekli olduğunu ifade etti. Belki de internet ortamı bundan sonra biraz da olsa trollerden arınabilir.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...