Geliştirilen yapay zeka ile internet daha güvenli bir hal alacak

Geliştirilen yapay zeka ile internet daha güvenli bir hal alacak

Günümüzde internet gerçekten çirkin bir yer olabiliyor. Paylaştığınız ufak bir fikir için bile bazen ciddi miktarda tacize, hakarete ve tehdide maruz kalabiliyorsunuz.

Google’da bunun için bir çözüm üretmeyi planlıyor. Firma geçtiğimiz Salı günü, “Perspective” adlı yapay zekaya sahip bir aracı yayınladığını açıkladı. Perspective internet üzerinde tarama yapacak ve kötü içerikleri saptayacak.

Perspective’in çalışma şekli basit. Bir yoruma gelen geri bildirimi takip edebilecek olan yapay zeka, diğer kullanıcılar tarafından kötü içerik olarak işaretlenen paylaşımları saptayabilecek. Perspective bu tip paylaşımları sürekli takip edecek. Bu sayede internet kullanıcıları herhangi bir platformda ne kadar kötü içerik olduğunu görebilecek. Bu sayede bu tip platformlardan uzak kalabilecek.

Bununla birlikte kullanıcılar isterse Perspective’e kötü mana içeren kelimeler de yükleyebilecek. Oylama usulüyle çalışacak yapay zeka bir kelimenin kötü mana içerdiğini bu şekilde öğrenmiş olacak.

Yeni aracı nasıl kullanacağını yayıncılar belirleyecek. Bir site isterse Perspective’in belirlediği puanları platformlarında yayınlayabilecek. Bununla birlikte istenirse Perspective üzerinden kötü içerikler işaretlenebilecek. Perpective’i kullanarak platformlardaki kötü içerikleri temizlemek de mümkün olacak.

OKU ►  Google'ın mobil şebeke operatörü Project Fi nedir?

Geliştiriciler Perspective’in gelişmesi için internet kullanıcılarının katılımının gerekli olduğunu ifade etti. Belki de internet ortamı bundan sonra biraz da olsa trollerden arınabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here