Drone trafiğini düzenleyecek ‘AirMap’ $26 milyon sermaye topladı

Uygulama artan drone kullanıcıları için trafik düzenlemeye yarayacak

Droneların (İHA) kullanımı her geçen gün artarken bir firma gelecekte neye ihtiyaç olacağını ön görerek buna bir çare geliştiriyor.

Firmanın ismi AirMap. Şirket havadaki droneların trafiğini düzenleyecek bir yazılım geliştiriyor. Görevlerinin normal uçak trafiğinden çok daha farklı olduğunu vurgulayan AirMap CEO’su Ben Marcus, “her gün 10,000 tane uçak aynı anda uçuş yapıyor. Bunu düzenleyen kişiler insanlar. Ama aynı anda milyonlarca İHA’nın uçtuğu günler geldiğinde, insanların buna yetişmesi imkansız olacak” şeklinde konuştu.

Şu anda bile her gün 100,000 İHA’nın uçuş yaptığı ifade ediliyor. Teknoloji yeteri kadar geliştiğinde ve droneları insanların kullanmadığı zaman geldiğinde AirMap, İHA’lara en güvenli uçuş rotalarını saptamak için destek olacak. Bunu yaparken hava trafiğini, hava durumunu, yasal uçuş yollarını ve geçici uçuş yasaklarını takip ederek bir hava haritası çıkaracak.

Firma drone kullanıcılarına güvenli uçuş planı yapmak için uygulama sunuyor. Ama bundan da önemli AirMap, drone üreticileri, yasa düzenleyiciler ve havalimanları ile çalışıyor. Bu sayede droneların nerede uçtukları takip edilebilecek ve girmesi yasak hava sahalarına görünmez bir duvar örebilecek.

OKU ►  Lucid markasının lüks elektrikli otomobili $52.500 olacak
OKU ►  Lucid markasının lüks elektrikli otomobili $52.500 olacak

AirMap bugün yaptığı açıklamada toplam $26 milyonluk sermaye topladıklarını ifade etti. Finansörler arasında hava araçları ve hava trafiği konusunda çalışan Microsoft Ventures’de bulunuyor. Bununla birlikte diğer finansörlerin arasında, Qualcomm Ventures, Rakuten, Sony ve Yuneec gibi büyük isimler var.

Topladıkları sermaye ile yeni ofisler açmakla birlikte tasarladıkları sistemi de geliştireceğini ifade eden AirMap firması, “dünyaya AirMap teknolojisinin ne kadar güvenli uçuş sağlayacağını göstereceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

Yakın zamanda aldığımız droneların AirMap teknolojisiyle geleceğini beklememiz şaşırtıcı olmayacak gibi duruyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox