Drone trafiğini düzenleyecek ‘AirMap’ $26 milyon sermaye topladı

Date:

Uygulama artan drone kullanıcıları için trafik düzenlemeye yarayacak

Droneların (İHA) kullanımı her geçen gün artarken bir firma gelecekte neye ihtiyaç olacağını ön görerek buna bir çare geliştiriyor.

Firmanın ismi AirMap. Şirket havadaki droneların trafiğini düzenleyecek bir yazılım geliştiriyor. Görevlerinin normal uçak trafiğinden çok daha farklı olduğunu vurgulayan AirMap CEO’su Ben Marcus, “her gün 10,000 tane uçak aynı anda uçuş yapıyor. Bunu düzenleyen kişiler insanlar. Ama aynı anda milyonlarca İHA’nın uçtuğu günler geldiğinde, insanların buna yetişmesi imkansız olacak” şeklinde konuştu.

Şu anda bile her gün 100,000 İHA’nın uçuş yaptığı ifade ediliyor. Teknoloji yeteri kadar geliştiğinde ve droneları insanların kullanmadığı zaman geldiğinde AirMap, İHA’lara en güvenli uçuş rotalarını saptamak için destek olacak. Bunu yaparken hava trafiğini, hava durumunu, yasal uçuş yollarını ve geçici uçuş yasaklarını takip ederek bir hava haritası çıkaracak.

Firma drone kullanıcılarına güvenli uçuş planı yapmak için uygulama sunuyor. Ama bundan da önemli AirMap, drone üreticileri, yasa düzenleyiciler ve havalimanları ile çalışıyor. Bu sayede droneların nerede uçtukları takip edilebilecek ve girmesi yasak hava sahalarına görünmez bir duvar örebilecek.

AirMap bugün yaptığı açıklamada toplam $26 milyonluk sermaye topladıklarını ifade etti. Finansörler arasında hava araçları ve hava trafiği konusunda çalışan Microsoft Ventures’de bulunuyor. Bununla birlikte diğer finansörlerin arasında, Qualcomm Ventures, Rakuten, Sony ve Yuneec gibi büyük isimler var.

Topladıkları sermaye ile yeni ofisler açmakla birlikte tasarladıkları sistemi de geliştireceğini ifade eden AirMap firması, “dünyaya AirMap teknolojisinin ne kadar güvenli uçuş sağlayacağını göstereceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

Yakın zamanda aldığımız droneların AirMap teknolojisiyle geleceğini beklememiz şaşırtıcı olmayacak gibi duruyor.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...