beş Go şampiyonundan oluşan bir takımı

Dünyanın en iyi beş oyuncusu

Beş adet insan kafası, bir bilgisayar beyninden daha iyi midir? Söz konusu olan Go oynamaksa, hayır. Go oyununu, yaşayan herhangi bir canlıdan daha iyi oynamak üzere yapılmış olan yapay zekalı AlphaGo, Cuma günü düzenlenen bir gösteri maçından beş Go şampiyonundan oluşan bir takımı yendi.

Chen Yaoye, Zho Ruiyang, Mi Yuting, Shi Yue ve Tang Weixing’in oluşturduğu takımın karşısında AlphaGo yer alıyordu. Tabii tek başına. Maç, AlphaGo’nun kesin zaferi karşısında insan oyuncuların çekilmesiyle sonuçlandı.

OKU ►  Yapay Zeka AlphaGo, en iyi Go oyuncusunu yendi

Cuma günü düzenlenen diğer bir gösteri maçında insan/AlphaGo takımı diğer bir insan/AlphaGo takımına karşı mücadele verdi. Bu sefer Gu Li ve AlphaGo ile Lian Xiao ve yapay zeka takım arkadaşı karşı karşıya geldiler. Lian Xiao ve yapay zeka arkadaşı, karşı tarafı oyundan çekilmeye zorlayarak zafer kazandı.

Yorumcular, insan oyuncuların AlphaGo’nun hamlelerini gözlemlemekten ve incelemekten, ve tabii bu hamleleri daha sonra kendi oyun tarzları olarak benimsemekten büyük zevk aldıklarını belirttiler. Eric Schmidt ve Google’ın kendi sosyal medya hesapları da benzer izlenimleri yansıtıyor.

Tüm bunlar şunu söylemek içindi: Panik yapmayın! Yapay Zeka’lar arkadaşlarımız.

En azından şimdilik…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here