Yeni MacBook Pro’nun Touch Bar ve Touch ID’si Nasıl Çalışıyor ?

Date:

Artık klavyede fonksiyon tuşları yok !

Yeni MacBook Pro sizi Touch Bar ile tanıştırıyor. Klavye üzerinde yerleşik olarak bulunan Multi-Touch özellikli bu cam şerit sayesinde dilediğiniz zaman dilediğiniz araçlara anında erişebiliyorsunuz.
Touch Bar, o an işinize en çok yarayacak araçları doğrudan klavyenize taşıyor. Üstelik, kullanmakta olduğunuz uygulamaya göre araçları otomatik olarak değiştiriyor, işinizi daha da kolaylaştırıyor. Touch Bar üzerinde gördüğünüz her şey çok tanıdık. Yani onu kullanırken hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Kısayolları, emoji’leri ve çok daha fazlasını tek dokunuşla seçebilirsiniz. Bir videoyu tam ekran görüntülerken videonun zaman akışında hızla gezinebilir, fotoğraflarınıza göz atabilir ve onları düzenleyebilirsiniz. Ve oturum açmanın en hızlı yolu olan Touch ID özelliği de şimdi MacBook Pro’da sizinle.

Yeni MacBook Pro'nun Touch Bar ve Touch ID'si Nasıl Çalışıyor ?

Touch Bar Kullanımları

Touch Bar, yazışmalarınızda bar üzerinde bulunan ekranda otomatik tamamlama özelliği kullanılabiliyor. Bunun dışında emoji ifadelerinin isimlerini yazarak da bar üzerinden emojilerin görüntülenmesini sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca emojileri yine tek bir tıkla seçebiliyorsunuz.

Uygulama Çalıştırma

Touch Bar’ın en güzel özelleklerinden biride uygulamaları doğrudan çalıştırabiliyor olması. Bunun için tek yapmanız gereken dokunmatik bar üzerinden uygulamaya tıklamak. Bunun dışında bara eklemek istediğiniz uygulamayı da farenizle dokunmatik bara doğru taşımanız yeterli oluyor. Bu işlemle istediğiniz uygulamalarında Touch Bar üzerinde görüntülenmesini sağlayabiliyorsunuz.

Yeni MacBook Pro'nun Touch Bar ve Touch ID'si Nasıl Çalışıyor ?

Touch ID Kullanımı

Yeni MacBook Pro’larda Touch Bar’ın en sağında ise tıpkı iPhone’lardaki gibi bir Touch ID butonu yer alıyor. Bu buton aynı zamanda MacBook Pro’yu açıp kapamaya yarıyor, fakat en önemli işlevi Apple’ın T1 çipi ile birlikte parmak izimizi güvenli bir şekilde tanıması ve güvenli bir şekilde erişim, bu sayede kullanıcılar arasında geçişte mümkün.
IPhone’lardan sonra MacBook’larda da bir Touch ID olması güvenliği arttırıp, erişimi kolaylaştırması açısından çok önemli bir özellik.

Daha önce sizler için derlediğimiz, aşağıdaki yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz

Yeni MacBook Pro’daki USB-C Yuvaları

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...