Hyperloop Treni Avrupa’yı birbirine bağlayacak

Date:

Uçaklardan hızlı trenlerle ulaşım yeni bir çağa atlıyor

Hyperloop Transportation Technologies (HTT) firması Avupa’da yeni bir adıma imza atarak uçakdan daha hızlı giden tren sistemlerinde Çek Cumhuriyeti’yle anlaştığını bildirdi. Rakibi Hyperloop One’dan biraz geride kalan HTT aradaki farklı kapatmak için ciddi bir adım atmış oldu.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Slovakya ve Çek Cumhuriyeti birbirine bağlanacak

HTT firması daha önce Slovakya ile anlaşma sağlamıştı. Bu anlaşmaya göre HTT Slovakya’nın Bratislava şehrinde bir Hyperloop sistemi kuracaktı. Çek Cumhuriyeti’yle yapılan anlaşma sayesinde iki ülke birbirine Hyperloop tüneli ile bağlanmış olacak.

Hem HTT hem de Hyperloop One dünya çapında birçok ülke hükümetleriyle anlaşma sağladı. Birlişik Arab Emirlikleri ve Doğu Avrupa bu ülkelerin başını çekiyor. Bunun sebebi olarak ise bu ülkelerde Hyperloop gibi yeni bir ulaşım sisteminin ABD gibi gelişmiş ülkelerdeki sert regülasyonların olduğu devletlerden daha kolay olması gösteriliyor.

HTT firması yeni sistemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmek istedikleri için 100 milyon dolar değerinde bir bütçe topladığını açıkladı. Bunun bir kısmının yatırımcılardan gelecek ödenekler olduğu belirtilirken, diğer bir kısmının ise firma dışından gelecek olan servisler ve gönüllü hizmet olduğunun altı çizildi. HTT firmasının kasasında nakit olarak 31 milyon dolar bütçeye sahip olduğu ifade edildi.

HTT fimasının CEO’su Dirk Ahlborn konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Teknik bütün problemleri hallettiğimiz için şuan en önemli konu dünya hükümetleri ile birlikte  çalışabileceğimiz ortak zemin oluşturmak” dedi ve sözlerine, “Hyperloop’u kurarken kanun koyucularla direk çalışmamız çok büyük önem arz ediyor. Slovakya ve Birleşik Arab Emirliklerinde sistemimizi inşa ederken yeni kurallar ve regülasyonlar yazılması gerekecek” dedi.

Çek Cumhuriyeti ile tam anlamıyla anlaşmanın fizibilite çalışması ve yeni bir sistem inşa etmenin gerekliliği vurgulanırken böyle bir anlaşma sayesinde ülkenin eski tren sistemi olan Brno’dan da büyük miktarda yükün kalkacağı ifade edildi.

HTT firması ayrıca Abu Dabi ve Avusturalya’nın Melbourne şehri ile de anlaşma aşamasında olduğunun altını çizdi.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...