IBM’in akıllı asistanı siber güvenlik uzmanları için tasarlandı

Sesli komutla çalışan Watson, gerekli bilgilere anında ulaşabilecek

Yapay zekanın iş gücüne olan desteğine bir yenisi daha eklendi. IBM geliştirdiği akıllı asistan Watson, siber güvenlik alanında çalışan firmalara kolaylık sağlayacak.

Watson’ın marifeti detaylı güvenlik dataları ve raporlarındaki bilgileri parçalara bölerek istenilen bilgiye sadece sesli komutlarla ulaşılmasını sağlaması. Bunu da bir insandan çok daha hızlı yapacak. Watson’ın sesli komut sisteminin adı ise Havyn. Havyn, dijital güvenlik uzmanlarıyla diyalog kurarak onlara çözümler ve öneriler sunabilecek. Bu sayede hızlı müdahale gereken hassas durumlarda ciddi manada vakit kazanılmış olacak. Normal şartlarda bir tehdidin varlığını tespit ettikten sonra sorunu çözmek için yapılacak araştırmanın alacağı vakti akıllı asistan sayesinde birkaç saniyeye indirebilecekler.

Watson’ın çoktan 1 milyondan fazla güvenlik dokümanını okuduğu ve anladığı ifade edildi. Bu da demek oluyor ki milyonlarca dosyalık bilgiye sadece birkaç kelimeyle ulaşmak mümkün olacak. Sesli komut sistemi Watson’ın derin bilgisine karşı zamanla yarışmak adına ciddi bir adım olmuş oldu. Teoride bu durumda araştırma süreleri birkaç günden birkaç dakikaya inebilir.

Havyn’ı hemen görmeyi beklemeyin. Şunu hatırlatalım ki akıllı asistana sadece IBM’deki bir avuç analist ulaşabiliyor ve sistem hala test aşamasında.

OKU ►  Hack saldırıları bankalar için olası siber saldırı testlerini zorunlu kılıyor

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox