İlk uzay ülkesi Asgardia, uzaya ilk adımını atıyor

Uzay ulusu olarak bilinen Asgardia bu yıl içerisinde uzaya küçük bir uydu fırlatacak.

Asgardia’nın kurucusu olan Rus bilim adamı Dr. Igor Ashurbeyli’nin dediğine göre, uydu, ülkenin anayasasını, bayrağını ve 1.5 milyon civarındaki vatandaşlarının verilerini taşıyacak.

Biraz geçmişe bakalım. Nedir bu Asgardia?

12 Ekim 2016’da resmi olarak ilan edilen uzay ulusu projesidir. Asgardia’nın takviminde 13 ay bulunuyor. Bizim takvimimizde olmayan ayın ismi ise Asgard olarak adlandırılıyor. Ayrıca her ayda 28 gün bulunuyor.

Asgardia web sitesindeki verilere göre, ulusun ilanından 40 saat sonra 100.000’den fazla başvuru aldı ve şu an yaklaşık 200.000 vatandaş katılmış durumda. Eğer sizde katılmak istiyorsanız tek yapmanız gereken web sitesinden başvuru yapmanız. Şu anda Asgardia sadece Ashurbeyli tarafından yönetiliyor ancak 24 Haziran 0001 tarihinde parlamento seçimleri yapılacak.

Uzay ulusu olarak bilinen Asgardia bu yıl içerisinde uzaya küçük bir uydu fırlatacak.

Geçtiğimiz gün Ashurbeyli, Hong Kong’da düzenlediği basın toplantısında Asgardia-1 uydusunun fırlatılma planını açıkladı. Ashurbeyli, “Asgardia-1 ilk olarak vatandaşlarımızın sanal bir biçimde uzaya götürecek ve yeni bir uzay döneminin başlangıcı olacak.” dedi. Asgardia web sitesinde, 2018 yılında ikinci bir uydu planlandığını açıkladı.

OKU ►  İlk uzay ulusu Asgardia çalışmalarını tam gaz sürdürüyor
OKU ►  3D-baskı seramik ve metaller bu yıl piyasada

Asgardia’nın web sitesinde, Sputnik-1’den başlayan ve bu güne kadar fırlatılan uyduların geçmişi var.

Ancak pek çok tanınmış ülke tarafından Asgardia devlet olarak kabul edilmiyor. Buna rağmen uzayda bir ülke kurmayı hedefleyen bu proje için ilk adımın atılması tarihi bir olay niteliği taşımaktadır.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox