Telefonla titreşimsiz canlı yayın

Date:

Titreşimleri gideren program

Titrek eller her akıllı telefon kullanıcısının başına derttir. Optik imaj stabilizasyonu bir nebze olsun çare olur ama telefonunuz bir yere sabitlenmediği sürece telefonunuzun sensöründen sürekli çekim yapabilmek tam bir sıkıntıdır. İsveç video teknoloji firması Imint AB bu soruna yardımcı olmak maksadıyla herhangi bir telefonun yaptığı titreşimli çekimleri düzeltebilecek algoritmalar geliştirdi.

Gelecek hafta Barcelona’da düzenlenecek olan ‘Dünya Mobil Kongresi’nde Imint Premium Video Stabilization ürününün son sürümünü tanıtacak. Bu yazılım, gerçek zamanlı olarak telefon çekimlerini stabilize ediyor. Aynı zamanda Vidhance yazılım takımının bir parçası. Firmanın yapmış olduğu testlere göre yazılım, iPhone 7s’teki dahili stabilizasyon özelliklerine oranla 2.7 kat, Google Pixel’deki elektronik imaj stabilizasyonuna göre ise yüzde 43 oranında daha iyi performans sağlıyor. Daha zorlu koşullar için yazılım iPhone 7’den 4 kat daha iyi performans sağlıyor.

Daha da iyisi Vidhance’in gerçek zamanlı zenginleştirmeleri çekimin kalitesini de etkilemiyor. Imit CEO’su Andreas Livendahl resimleri tek bir karede işleyebilir, ve toplu işlemler arka planda sessizce gerçekleşir.

[irp posts=”8860″ name=”Google Allo için masaüstü uygulaması yolda”]

Bu stabilizasyon adına bir nimet sayılır. Instagram’daki Hyperlapse gibi bir çok rekabetçi çözüm gerçek zamanlı işlemlerde işe yaramıyor, ya da çekimin bazı parçalarını çıkarmanızı gerektiriyor. Fakat Vidhance ile işlem sonrasını beklemeden çekimin son halini görme algısını yakalamış olacaksınız.

Imit’in yazılım seti yalnızca zenginleştirilmiş bir stabilizasyondan daha fazlasını sunuyor. Yeni bir oto-zoom algoritması otomatik olarak izleme yapabilir ve video’nun en önemli bölümleri üzerinde zoom yapabilir. Bu özellik firmanın drone savunma sistemleri ve gözleme yazılımı üzerinde yaptığı çalışmanın bir sonucu. Diğer bir otomatik işlem, Google Resimler’Deki Asistan özelliğinde olduğu gibi uzun çekimlerdeki belirlenmiş bölümleri seçerek bir araya getirebiliyor.

Imit stabilizasyon yazılımı halihazırda Huawei cihazlarında bulunuyor (Örneğin Huawei Mate 9’da). Firma Fransız akıllı telefon yapımcısı Wiko ve İspanyol BQ ile gelecekteki telefonlar için birlikte çalışma yapıyor. Bu yılın başlarında Init’in yaptığı bildirime göre Samsung’la yaptıkları bir girişim dahilinde gelecekte akıllı olmayan cihazlarda da Vidhance’in entegrasyonu için çalıştıkları belirtilmişti.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...