İngiltere 135 yıldır ilk kez kömür enerjisiz bir gün geçirdi

İngiltere son 24 saatini kömür enerjisi kullanmadan geçirdi

Kömür enerjisi İngiltere’nin 1882 yılında ilk fabrikasını kurmasıyla kültürünün bir parçası haline gelmişti. Kömürün, Endüstri Devrimi’ni direk etkilemesinin yanı sıra işçi çalışan mücadelelerinden albüm kapaklarına kadar sosyal hayatta da ciddi bir yeri bulundu. Buna rağmen ülke kömür enerjisinden yavaş yavaş uzaklaşıyor. Hava kirliliğinin önemli unsurlarından olan kömür enerjisi hem doğa düşmanı hem de teknolojinin gelişmesiyle yenilenebilir enerjinin maliyetlerinin de düşmesiyle favori enerji kaynağı olmaktan her gün daha da uzaklaşıyor. Bunun en büyük kanıtı ise 21 Nisan günü İngiltere’nin tam 135 yıl sonra ilk kez tamamen kömür enerjisinden bağımsız bir gün geçirmesi. Ülke tam 24 saat boyunca enerjisini kömür dışı kaynaklardan kullandı.

Enerji tüketimi son yıllarda İngiltere için önemli tartışma konularından birisi. Yirmibirinci yüzyılın getirdiği alternatif enerji üretimi konusunda ülke parçalara ayrılmış vaziyete. Doğal gaz’dan nükleer enerjiye, yenilenebilir enerjiden ithal enerjiye kadar birçok farklı alternatifi isteyen birçok farklı grup bulunuyor.

OKU ►  Güneş enerjisi panellerinde verimlilik rekoru kırıldı

Bu gibi durumların devamı gelecek gibi duruyor. Zira İngiltere kömür ile enerji üreten son santralini de en geç 2025 yılında kapatmayı planlıyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox