Youtube yalan haberlere savaş açtı

Sosyal medya devi gençleri bilinçlendirecek workshoplar düzenleyecek

Google hali hazırda yalan haberlere karşı birçok önlem almış vaziyette. Ama bunun yeterli olmadığının kendisi de farkında olacak ki bu konuda yeni bir adım atıyor. Yalan haberleri gerçek olanından ayırmanın önemini irdeleyen sosyal medya devi Youtube programıyla gençlere bu konu üzerine ders vermeye başlıyor.

İsmine Internet Citizens (İnternet Vatandaşları) denilen program ilk etapta İngiltere’deki gençlere workshoplar ile gerçek haberleri yalan haberlerden ayırmayı öğretecek. Bütün gün sürecek olan programlar gençlere doğru bilgiyi aramayı ve sosyal balonlarından çıkmanın önemini irdeleyecek. Bununla birlikte workshoplarda internet araçlarını nefret konuşmalarına karşı nasıl kullanılacağı da gençlere anlatılacak.

Youtube yeni programa İngiltere’nin Liverpool kentinde Nisan 21 tarihinde başladı. İngiltere’nin diğer kentlerinde de düzenlenecek program daha sonra dünyaya da yayılmayı planlıyor. Workshoplara tanınan Youtube içerik yaratıcıları önderlik edecek.

OKU ►  Apple sürücüsüz araç sistemi kısmen ifşa oldu

Youtube bu programlarla gençler arasında yalan haberlerin yayılmasını tamamen önleyebilmeyi hedeflemiyor. Bu program büyük bir projenin bir parçası. Düzenlenen etkinlikler Youtube’un yalan haber tehdidinin farkında olduğunun da önemli bir göstergesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here