Intel 7. Nesil işlemci serisini tanıtıyor

Date:

Yedinci nesil işlemci serisi ile Intel, masaüstü hayranlarını unutmadı. Chip devi Intel, ultra taşınabilir cihazlar için tasarlanan yedinci nesil işlemcilerinin üretiminden yalnızca birkaç ay sonra daha güçlü makineler için yeni işlemcilerle ilgili girişimlerde bulunuyor. H serisi dizüstü bilgisayarlar ve mobil iş istasyonları için, S serisi ise daha geleneksel masaüstü bilgisayarlar için hedefleniyor. Bu iki seri, yedinci nesil işlemci zincirinin diğer iki serisi olan Y- serisi (ultra incelikte bir tasarıma sahip) ve U-serisini (daha hızlı ultra taşınabilirler için) ile bütünleşecek.

Yeni masaüstü chiplerin doğal olarak öncekilerinden daha iyi çalışacağını bekleyebilirsiniz. Intel, S-serisi i7-7700K işlemcisinin, i7-4770K işlemcisinden %25 oranında daha hızlı olduğunu iddia ediyor. İ7-4770K, üç nesil önceki işlemciydi. Intel’in beşinci ve altıncı nesil işlemcilerine kıyasla çok daha küçük bir performans farkı olması ihtimal dahilinde. Firma aynı zamanda i7-7700K işlemcinin, 4K 360-derece video oluşturma, paylaşma ve işleme kapasitesinin  4770K işlemciye oranla %35 daha hızlı olduğu iddiasında bulunuyor.

H-serisi ile ilgili olarak Intel, dördüncü nesil bir chipten (i7-4700HQ) %20 daha hızlı performans sağlayacaklarını, 4K 360 derece videoların işlenmesinde ise %65’lik bir performans artışının gündeme geleceğini belirtiyor. H-serisini özellikle büyük boyutlu oyunlarda ve masaüstü bilgisayarların yerini alan dizüstü bilgisayarlarda göreceğiz. Öyle görünüyor ki H-serisi işlemciler, NVIDIA’nın 10. Seri ve son zamanlarda Dell’in canavarımsı dizüstülerinde görülen AMD Polaris zinciri gibi modern mobil GPU’larla oldukça iyi eşleşme sağlayacaklar.

Zirvede bulunan S-serisi işlemciler (339$’lık i7-7700K), 4.5 GHz hıza kadar destek sağlayan 4.2 GHz’lik bir saat hızı ile donanmış olacak. 6700K buna kıyasla 4GHz ile 4.2GHz arasında bir hıza sahipti. Yeni chip yine 4 çekirdekli ve sekiz geçişli olarak geliyor. Ve aynı zamanda HD 630 grafiğini içeriyor.

Intel ilk kez kilitsiz bir Core i3 modeli olan 7350K’yı 168$’a satışa sunuyor. Bu işlemci 4 geçişli, 4.2GHz hıza sahip bir dual-core işlemci. İşlemci, hız aşımı yapan kullanıcıların beğenisini kazanacak türden, zira işlemcinin hız ayarlarını diledikleri biçimde ayarlama imkanına sahipler. Bu modelin ötesinde Intel 7. Nesil bütün chiplerinin daha önceki modellerin hızlarını egale edeceğini iddia ediyor. Zira chipler, belirtilen hızlarının üzerinde çalışmaya zorlandıklarında sahip oldukları bazı özelliklerin yardımı ile bu zorlanmanın üstesinden gelebilecekler. İşlemciler aynı zamanda, firmanın yeni 200-serisi chipseti  üzerinde çalışacaklar. 200-serisi chipseti, yapılacak bazı teknik yükseltmeler vesilesiyle, 24 PCI’lık Express 3.0 chipset şeritlerini ve 10 USB 3.0 portunu destekleyecekler.

Intel’in yeni teknolojisi: Optane Memory

Intel yeni işlemcileriyle aynı zamanda Optane Memory olarak adlandırılan ilgi çekici yeni bir teknolojinin başlangıcını yapıyor. Optane Memory, anakartlar üzerindeki M.2 bağlantılarına takılarak sistemin hızı arttırılıyor. Bütün bunların tam olarak nasıl yapılabileceği henüz net olmamakla birlikte Intel, bu teknolojinin geleneksel bir harddiskle birlikte kullanıldığında SSD tarzında bir sistem hızı sağlayacağını belirtiyor. Yine de bu seçeneğin, M.2 SSD’nin bir sabit sürücü ile kullanılmasından daha iyi bir seçenek olup olmadığını görmek için beklemek zorunda kalacağız. Özellikle de SSD fiyatlarının yıllar sonra oldukça makul oranlarda düşüş sağlamış olmaları nedeniyle beklemeye değer.

Daha önceki yedinci nesil işlemcilerde olduğu gibi Intel’in yeni masaüstü chiplerinin 4K video işlemlerinde oldukça etkin olarak kullanılabileceğini tahmin edebilirsiniz. Tabii bu batarya ömründen tasarrufta bulunulacağı anlamına gelmiyor fakat ev tipi tiyatro PC’lerde 4K oynatımını çok daha kullanışlı hale getirebilir.

Bu yıl yeni bir masaüstü alacaksanız tabii bakılacak çok model var. Fakat eğer birkaç yıllık sisteminizi yükseltmeyi düşünüyorsanız yeni chipler, geçen yıldakilere oranla daha uyumlu. Bu durum kısmen hayal kırıklığı yaşatabilir fakat en azından geçen yılın zirvedeki CPU’larının makul fiyatlara düşmesine sebebiyet verebilir olması nedeniyle olumlu bir gelişme olarak da algılanabilir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...