‘XMM 7560’ model yeni modeminin

Altyapı yetersizliğine rağmen bu teknoloji ümit vaadediyor

Intel, 1 Gbps hıza kadar indirme ve 225 Mbps hıza kadar yükleme desteğini içeren XMM 7560 model yeni gigabit hızlı modeminin duyurusunu yaptı. Modemin akıllı telefonlar, tabletler, diz üstü bilgisayarlar ve diğer mobil cihazlar için uyumlu olacağı düşünülüyor.

Intel’in yeni modemi, ileri aşama LTE özelliklerini destekleyen (Taşıyıcı yığınlama gibi) network bağlantılarında geleneksel LTE’den daha hızlı olmalı. Fakat tam olarak ne kadar hızlı olacağını bekleyip de göreceğiz.

Tam olarak ne hızda olacak?

Intel mobil ve iletişim grubu başkanı Asha Keddy, “XMM 7560’la gerçek hayatta gigabit hızlarına ulaşabiliriz” diyor. Fakat gigabit hızlarına erişebiliyor olmakla, gigabit hızlarına düzenli olarak erişebiliyor olmak farklı şeyler. Günlük hayatta hiç kimsenin 1 Gbps yükleme hızını görme şansı yoktur.

Bir kıyaslama yapmak gerekirse; Qualcomm ilk gigabit LTE modem hız ortalamasının 112 Mbps ile 307 Mbps arasında olduğunu söylemişti. Tipik bir LTE hızından daha yüksek ama, Gigabit’in yanından bile geçmiyor.

OKU ►  Quallcom, Apple’ın 1 milyar dolarlık davasına tepki gösterdi

Bu noktada iki farklı sınırlandırma daha mevcut. Birincisi; şebekeler henüz gigabit hızndaki LTE modemler için geniş tabanlı bir servis ağına sahip değiller. Dolayısı ile telefonun donanımı taşıyıcı desteğinden bir miktar geride kalıyor. En azından bir süre için, zira yakın zamanda bu konuda destek sağlanacak.

Diğer şey ise şu an itibariyle Intel modemlerinin yaygın olarak kullanılmıyor olmaları. Qualcomm modemleri her bilindik telefonun hemen hemen hepsinde mevcut (Bazı iPhone modellerinde Intel mevcut fakat bunlar alt seviye olarak değerlendiriliyorlar). Bu sebeple her ne kadar gigabit-LTE yolda olsa da, büyük ihtimalle bu konudaki ilk tecrübeniz Intel’in ürünü üzerinden olmayacaktır.

Mobil Dünya Kongresi gelecek hafta başlıyor. En azından gigabit-LTE desteğine sahip bir telefon modelinin bu kongrede olacağını biliyoruz. Yıl içerisinde birkaç modelle daha karşılaşabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here