Bu işletim sistemi yalnızca tanımlı komutları çalıştırıyor

Dar alanda Windows ve Linux için ciddi bir rakip

Kaspersky, internet tabanlı cihazların ve endüstriyel kontrol sistemleri için sıkı güvenlik önlemleri sunan bir işletim sistemini (KasperskyOS) sıfırdan inşa etti.

KasperskyOS (KOS), yaklaşık 14 yıldır yapım aşamasında görünüyor. Yönetici Eugene Kaspersky bir blog gönderisinde platformla ilgili bazı detaylar verdi. Söylediğine göre bu işletim sistemi Linux üzerinde değil, ütünüyle güvenlik firmasının kendisi tarafından sıfırdan dizayn edilmiş.

CEO “Güvenli bir çevre oluşturmak için global ‘Varsayılan Red’ özelliğini işlem seviyesinde mümkün kılmalı, bunu mikro-çekirdek boyutunda gerçekleştirmeliyiz” dedi.

Aynı zamanda bu işletim sisteminin yalnızca söylenenleri yapabildiğini, bunun dışında bir komut icra edemediğini de belirtti. Bu, Windows ve Linux gibi geleneksel işletim sistemlerinde mümkün olmayan bir özellik.

Kaspersky bu tip güvenilir bir işletim sistemi yapılması yönünde yapılmış başka girişimler de olduğunu fakat bunların ya çok pahalıya mal olduklarını, ya da bütünüyle akademik araştırma projesi seviyesinde kaldıkları belirtti. Bu tip projeler pratik özelliği olmadığı için ticari anlamda kullanılamazlar.

OKU ►  LG V30 modelinde, LCD ekran yerine OLED ekranın yer alacağı düşünülüyor
OKU ►  Apple iWork ve iLife uygulamalarını ücretsiz kullanıma sunuyor

Üç uçlu çatal

Platform asıl itibariyle üç farklı öğeden oluşuyor : KasperskyOS (KOS)’in kendisi, kendi başına çalışan güvenli hipervizör (Sanal makine ekranı. WMware v.b. gibi) ve işletim sistemleri arasında güvenli etkileşimi sağlamak için ‘dedicated (ayrı, özel kullanıma dönük) sistem’.

Meselenin derinine dalmadan önce şunu belirtmekte fayda var: Bu daha çok kişisel ya da kurumsal ihtiyaçlar dahilinde oluşturulacak, özel kullanımlara dönük bir ürün. Windows ya da Linux gibi pazarın geneline hitap eden bir işletim sistemi değil. Dolayısı ile de ürünün fiyatları müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda büyük oranda farklılık gösterebilecek.

Kaspersky bu işletim sisteminin pazarın geneline hitap eden bir ürün olması yönünde çalışmalar yapılabileceğini, fakat bunun çok zaman ve kaynak gerektirdiğini, dolayısı ile firmanın en azından şimdilik bu doğrultuda çalışma yapmayacağını belirtti.

IoT (internet tabanlı cihazlar) şüphesiz güvenlik endişesinin ağır bastığı bir alan. Hem büyük ya da küçük ölçekte işletmeler için, hem de güvenlik kamerası görüntülerini, DVR’larını, router ve diğer cihazlarını hacklenmiş ve  botnetlerde kullanıma sunulmuş olarak bulan kişisel tüketiciler için önem taşıyor. Bu sebeple Kaspersky’ın bu noktada yapabileceği bir şeyler olabilir. KOS’un gelişim sürecinin nereye varacağını görmek de heyecan verici olacak gibi.

OKU ►  Apple otonom araç işine girdiğini resmen açıkladı... mı?

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox